Apel do króla Belgów ws. legalizacji eutanazji dzieci

179.825 osób w 50 krajach świata podpisało petycję do króla Belgów. W akcję włączyło się już ponad 30 tysięcy Polaków. Celem zbierającej podpisy fundacji CitizenGO jest 200.000 podpisów. Apel dotyczy ustawy rozszerzającej prawo do eutanazji na nieuleczalnie chore dzieci.

W przyszłym tygodniu w czasie specjalnej audiencji Filipowi I wręczone zostanie pismo wraz ze wszystkimi podpisami. Organizatorzy mają nadzieję, że ich akcja przyczyni się do odwołania skandalicznej decyzji belgijskiego parlamentu.

13 lutego b.r. Belgia przyjęła ustawę dopuszczającą zabijanie dzieci. Teraz dokument ma podpisać król. Bez jego podpisu nowe przepisy nie wejdą w życie. Autorzy petycji apelują do monarchy, aby posłuchał głosu sumienia i odmówił zgody na ustawę, której treść – jak napisali – stanowi najbardziej przerażające prawo o eutanazji na całym świecie.

Choć w teorii król zobowiązany jest do podpisania każdej ustawy przyjętej przez parlament, w historii Belgii bywały przypadki, że monarcha sprzeciwił się decyzji posłów. W 1990 roku król Baudouin – wujek Filipa – nie zgodził się na legalizację tzw. aborcji, czyli zabijania dzieci nienarodzonych.

Ustawa ta ma precedensowe znaczenie, ponieważ jest sygnałem dla przywódców innych europejskich państw, że społecznie dopuszczalne może być wprowadzenie takich przepisów w innych krajach. Istnieją szokujące doniesienia o swobodnym (tzn. bez wiedzy i „zgody” chorego) stosowaniu eutanazji w Belgii oraz Holandii. Belgijscy pediatrzy zwracają uwagę na fakt, że argument uśmierzania bólu przez morderstwo jest absurdalny nie tylko ze względu na sam fakt zabijania człowieka, ale też dlatego, że opieka paliatywna dla dzieci jest w stanie przynieść ulgę w cierpieniu zarówno podczas pobytu w szpitalu, jak i w domu.

Wielu członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podpisało deklarację uznającą to prawo za zdradę wobec najbardziej zagrożonych dzieci w Belgii oraz za ustawodawstwo, które „promuje niedopuszczalne przekonanie, jakoby życie mogło być niegodne życia, a to podważa podstawę cywilizowanego społeczeństwa”.

Nowe prawo pozwala lekarzom odebrać życie osobom poniżej 18 roku życia, które są nieuleczalnie chore i cierpią z powodu silnego bólu, bez perspektyw na polepszenie stanu zdrowia. Taka decyzja musi być zatwierdzona przez rodziców i lekarza, a młody pacjent musi być świadomy sytuacji i rozumieć, co oznacza eutanazja.

***

Petycja do Króla Belgów, Filipa I :

Wasza Królewska Mość,

Jako Król Belgów jest Król zobowiązany do podpisania każdej ustawy przyjętej przez demokratycznie wybrany Parlament, także wtedy, gdy nie zgadza się Król z jej treścią. Jednakże, istnieją przepisy, które będą miały wpływ nie tylko na sytuację Belgii, lecz – w dłuższej perspektywie – także całej Europy.

Takim prawem jest przerażająca ustawa dopuszczająca eutanazję nieletnich. Wprowadzenie takiego prawa jest niepokojąco ważnym sygnałem dla reszty Europy. Proszę o uwzględnienie głosu obywateli Belgii i Zagranicy, którzy ostrzegają przed zagrożeniem płynącym z takiego prawa – wśród tych głosów jest stanowisko Konferencji Episkopatu oraz opinie członków parlamentów z całej Europy, którzy jednoznacznie wypowiedzieli się przeciwko tej ustawie.

My – zaniepokojeni obywatele z Europy – piszemy do Króla, aby zachęcić do zawetowania tej ustawy, nawet w sytuacji, w której taka decyzja będzie dużym i trudnym wyzwaniem. Prosimy o brak zgody na ustawę, której treść stanowi najbardziej przerażające prawo o eutanazji na całym świecie.

Prosimy Waszą Królewską Mość o posłuchanie sumienia. Prosimy  o zachowanie postawy monarchy, dla którego wartości etyczne mają fundamentalne znaczenie. Prosimy o godną postawę, do której był Król przygotowywany w ciągu całego życia.

Kliknij w link i podpisz petycję:

RIRM

drukuj