Angela Merkel z wizytą w Polsce

Relacje polsko – niemieckie, kryzys Unii Europejskiej i stosunki transatlantyckie  – to główne tematy  rozmów kanclerz Angeli Merkel w polskimi politykami: prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz liderami PO i PSL. Premier rządu po raz kolejny upomniała się o Polaków mieszkających w Niemczech, a także jasno zadeklarowała, że Polska nie zaakceptuje realizacji inwestycji Nord Stream 2.

To już kolejna wizyta Angeli Merkel za kadencji premier Beaty Szydło. W lipcu ubiegłego roku w Warszawie kanclerz uczestniczyła w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej. Dzisiejsza wizyta to spotkanie dwustronne, choć rozmowy dotyczyły nie tylko relacji polsko-niemieckich.

– Mamy wiele wspólnych tematów, które realizujemy na płaszczyźnie europejskiej – podkreśla premier Beata Szydło. 

To ważna wizyta, zarówno z polskiego, jak z i niemieckiego punktu widzenia – przyznaje profesor Mieczysław Ryba.

– Wydaje się, że Angela Merkel przegrała pewną rywalizację, tzn. Niemcy naciskający na Polskę za pośrednictwem Brukseli praktycznie przez cały rok trwania rządu Beaty Szydło. Sprawa się nie powiodła, ani w sensie Trybunału Konstytucyjnego, ani akcji opozycji – wskazuje prof. Mieczysław Ryba.

Kanclerz – zdaniem wielu komentatorów – musiała pogodzić się z tym, że w Polsce, co najmniej przez najbliższe 3 lata rządzić będzie Prawo i Sprawiedliwość. Ale Angela Merkel, wspominając „Solidarność”, nie omieszkała odnieść się go wewnętrznej sytuacji w naszym kraju.

– Wiemy, jak ważne są pluralistyczne społeczeństwa, niezależne media, wymiar sprawiedliwości. Ucieszyłam się, że Polska odpowie na pytania Komisji Weneckiej – powiedziała kanclerz Angela Merkel.

Wizyta Angeli Merkel odbywa się w dość niepewnym czasie, zarówno dla  świata, jak i  Europy, ale także i dla samych Niemiec, w których za kilka miesięcy odbędą się wybory.

– Z jednej strony mamy wewnętrzny problem z Schulzem w konkurencji do urzędu kanclerskiego, z drugiej strony problem imigracji, a jeśli  weźmiemy pod uwagę samą Unię Europejską, to ona pęka w szwach, bo jest Brexit i wybory we Francji, w Holandii, czyli w krajach, gdzie jest duże prawdopodobieństwo wygranej eurosceptyków – akcentuje prof. Mieczysław Ryba.

Dlatego wobec antyunijnych nastrojów w krajach zachodnich ułożenie się z Polską jest dla Niemiec koniecznością.

– Polska i Niemcy to są w tej chwili dwa kraje w Unii Europejskiej, które mają ogromną rolę do spełnienia przy zmianach, które następują w UE – zaznacza premier Beata Szydło.

Odpowiedzią na pogłębiający się unijny kryzys powinna być – zdaniem politologa, dr. Marcelego Burdelskiego –  głęboka reforma wspólnoty.

– Polska wizja to jednolity wspólny rynek z minimalizowaniem roli instytucji europejskich – ocenia dr Marceli Burdelski.

Konieczność zmian w Unii był jednym z tematów dzisiejszych rozmów kanclerz Angeli Merkel z premier Beatą Szydło.

– Dla nas, dla Polski, bardzo ważne jest to, aby przede wszystkim wzmocnić parlamenty narodowe, aby państwa członkowskie miały poczucie tego, że są traktowane na równych zasadach – podkreślała premier Beata Szydło.

Polska chce, aby reformy te wprowadzono poprzez zmianę traktatów. Do tej koncepcji sceptycznie odnosi się Kanclerz Niemiec.

– Jeżeli chodzi o zmiany traktatowe – jest to duży test i żeby nie było tak, że mamy 27 rożnych wyobrażeń zmian plus stanowisko Parlamentu Europejskiego – stwierdziła kanclerz Angela Merkel.

Zanim jednak dojdzie do zmian w funkcjonowaniu Unii, trzeba rozwiać pilne problemy, z którymi zmaga się wspólnota: kryzys imigracyjny, problemy na wschodzie Ukrainy czy ułożenie relacji ze stanami Zjednoczonymi. Między innymi o tym Angela Merkel rozmawiała z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Jest zbyt wcześnie, żeby dokonywać już dziś ocen tego, na czym polega zmiana polityki amerykańskiej, na czym polega zmiana, która dokonała się w polityce amerykańskiej – tak zrelacjonował rozmowy w cztery oczy Andrzej Andrzeja Dudy z Angelą Merkel prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Kanclerz spotkała się również z Jarosławem Kaczyńskim. Ta rozmowa odbyła się w hotelu Bristol.

Wcześniej w ambasadzie niemieckiej Angela Merkel spotkała się z liderami PO i PSL. Obie te partie należą do tej samej frakcji w Parlamencie Europejskim, co kierowana przez Angelę Merkel CDU. Na tym spotkaniu omawiano między innymi kandydaturę Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Kanclerz nie spotkała się z przewodniczącym Nowoczesnej Ryszardem Petru.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl