Andrzej Duda zakończył prezydencką wizytę w Niemczech

Prezydent Andrzej Duda przebywał w piątek z wizytą w Niemczech. To pierwsza podróż Andrzeja Dudy jako głowy państwa do naszych zachodnich sąsiadów. Wśród głównych tematów wizyty znalazły się: polityka wschodnia, przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie i imigranci.

Pierwsze spotkanie w Niemczech Andrzej Duda odbył z prezydentem tego kraju Joachimem Gauckiem. Na wspólnej konferencji prasowej Gauck powiedział, że Polska to ważny partner w UE i NATO. Zapewnił też, że Niemcy są  zainteresowane wzmocnieniem współpracy.

Prezydent Andrzej Duda, mówił, że zadaniem Polski jest budowanie strategicznych relacji z Niemcami.

– Jestem przekonany, że działając razem jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo w przestrzeni europejskiej, jesteśmy w stanie także dążyć do tego, aby na szczycie NATO, w przyszłym roku w Warszawie, zostały podjęte dobre i konstruktywne decyzje, które będą (…) budowały na przyszłość wspólne bezpieczeństwo – zaznaczył prezydent Polski.

Duda wskazał też, że sprawa nauki języka ojczystego przez mniejszość niemiecką w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech wymaga „pewnej aktywności, dokonania pewnych korekt”.

Andrzej Duda, spotykał się także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po spotkaniu powiedział, że rozmowa dotyczyła kwestii bezpieczeństwa, przyszłości NATO, UE oraz kwestii uchodźców.

– To były konstruktywne rozmowy z panią kanclerz – przede wszystkim długie, bo istotnie, spotkanie było dłuższe niż to było przewidziane. (…) Jest otwarcie i jest także zrozumienie dla naszej sytuacji, ale oczywiście są i problemy związane z kwestiami bardziej globalnymi, niż tylko proste relacje polsko-niemieckie. Ucieszyło mnie bardzo to, że na zakończenie spotkania pani kanclerz powiedziała, że w tych sprawach chce ze mną pozostawać w stałym kontakcie – dosłownie, kontakcie bieżącym na zasadzie telefonicznej. To dobrze i widzę, że jest zrozumienie u naszych partnerów. Natomiast to jest moja pierwsza wizyta tutaj, a zatem ja tę pracę dopiero rozpoczynam, ale widzę dobrą prognozę na przyszłość – zapewnił Duda.

Dr Christopher von Marschall, korespondent dziennika Der Tagesspiegel zwraca uwagę, że aby Polska i Niemcy prowadziły wspólną politykę, każda ze storn musi znać problemy partnera.

– W tej chwili mamy tu dwa tematy. Nie musi koniecznie tak być, ale „wydaje się w tej chwili, że stanowiska są sprzeczne – i to jest z jednej strony problem z azylantami (Niemcy uważają, że partnerzy europejscy nie za bardzo pomagają), a z punktu widzenia polski, myślę, że Ukraina. Ukraina jest takim problemem, że Polska ma wrażenie, iż nie wszyscy w Europie rozumieją, czemu on jest taki ważny i co kieruje Polskę w polityce wobec Ukrainy i wobec Rosji – ocenił ekspert.

Wizytę pary prezydenckiej w Berlinie zakończyło spotkanie z Polonią.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl