fot. PAP/EPA

Amerykański Szef wywiadu: Nie wiem, co się stało podczas spotkania Trump-Putin

Dyrektor Wywiadu Narodowego USA powiedział w czwartek, że „nie wie, co się stało” podczas niedawnej rozmowy prezydentów USA i Rosji. Myślę, że z czasem dowiemy się więcej – stwierdził Dan Coats na forum bezpieczeństwa w Aspen w stanie Kolorado.

Republikanie i Demokraci w Kongresie USA szukają odpowiedzi, jakie porozumienia mógł osiągnąć Donald Trump z Władimirem Putinem podczas ich poniedziałkowego spotkania w Helsinkach, w którym towarzyszyli im tylko tłumacze.

„Nie wiem, co się stało na tym spotkaniu” – przyznał w Aspen Dan Coats, który od roku 2017 jako dyrektor Wywiadu Narodowego koordynuje pracę 17 agencji wywiadowczych Stanów Zjednoczonych, w tym CIA i NSA.

„Myślę, że z biegiem czasu (…) dowiemy się więcej” – powiedział Coats.

W czwartek Trump napisał na Twitterze, że spotkanie z Putinem „było wielkim sukcesem”. Poinformował, że dyskutowali o wielu kwestiach.

„Włącznie z powstrzymaniem terroryzmu, bezpieczeństwem Izraela, proliferacją broni nuklearnej, cyberatakami, handlem, Ukrainą, pokojem na Bliskim Wschodzie, Koreą Północną i innymi” – napisał Trump.

Władimir Putin zgodził się, że szczyt w Helsinkach zakończył się sukcesem i powiedział w czwartek, że „doprowadził do pewnych użytecznych porozumień”, nie podając jednak żadnych szczegółów.

Na forum w Aspen szef wywiadu amerykańskiego dowiedział się o decyzji Donalda Trumpa o zaproszeniu Putina na drugie spotkanie, do którego miałoby dojść jesienią w Białym Domu.

„Ok, to będzie wyjątkowe” – stwierdził z uśmiechem Dan Coats, w przeszłości republikański senator ze stanu Indiana i zdecydowany krytyk rosyjskiej polityki.

Pierwsze spotkanie Trumpa z Putinem miało miejsce w poniedziałek w Helsinkach.

PAP/RIRM

drukuj