Akta katyńskie po polsku

Do tłumaczenia dokumentów katyńskich ujawnionych przez administrację Stanów Zjednoczonych przystąpiło jedno z warszawskich biur tłumaczeń. 

Wyniki prac można obserwować na witrynie www.diuna.biz/katyn.php.
– Pracę zaczęliśmy jeszcze 10 września w nocy, trudno powiedzieć, kiedy się ona zakończy. Jest to przynajmniej tysiąc stron łącznie, porozdzielanych w kilkuset dokumentach – mówi Piotr Ochocki z Biura Tłumaczeń Diuna, które podjęło się niekomercyjnego i ogólnodostępnego projektu tłumaczenia amerykańskich akt katyńskich. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim umożliwienie jak największej grupie ludzi zapoznania się z nierzadko szokującymi dokumentami, w dużej części utajnionymi do tej pory w archiwach USA. Piotr Kolasa, dyrektor zarządzający biura tłumaczeń i pomysłodawca projektu, zaznacza, że opublikowane na stronie Archiwum Narodowego USA materiały dostępne są jedynie w języku angielskim. – Poprzez nasz projekt chcemy udostępnić dokumenty społeczeństwu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że większość instytucji, które powinny to uczynić, zrobią to najpierw na własny użytek bądź tłumaczenie będzie trwało bardzo długo – zauważa Kolasa.
Pierwsze efekty prac już można zaobserwować w internecie. – Obecnie główne zajęcie, oprócz tłumaczenia, polega na wyszukiwaniu tych materiałów w archiwach. Bo to nie wygląda w ten sposób, że wystarczy jedno kliknięcie myszką i wyświetli się nam gotowy materiał, ale chodzi czasem o przeszukanie osiemdziesięciu czy dziewięćdziesięciu plików, w których trzeba znaleźć ten właściwy – tłumaczy Ochocki. Na razie tłumaczenia postępują szybko. – Jednak nie można wykluczyć, że trafimy na jakiś „zator”, gdzie będzie problem ze znalezieniem konkretnego materiału albo będą tylko jego fragmenty. Na pewno zakończenie prac nie jest kwestią najbliższych dni czy tygodni – ocenia.
W poniedziałek Archiwa Narodowe USA opublikowały będące w dyspozycji rządowych agend dokumenty dotyczące mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach w Katyniu w kwietniu 1940 roku. Około tysiąca dokumentów zaprezentowano po raz pierwszy.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl