Afera łapówkarska w krakowskim sądzie

Gigantyczna afera łapówkarska w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Łapówki miały sięgać nawet 10 mln zł. Są już pierwsze zatrzymania – wskazał rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Piotr Kaczorek.

– Funkcjonariusze CBA zatrzymali 5 osób, w tym dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie, główną księgową sądu, byłego dyrektora Centrum Zakupów dla Sądownictwa i dwoje biznesmenów. Śledztwo dotyczy korupcji, przywłaszczenia mienia i niegospodarności na wielką skalę – poinformował rzecznik.

Proceder trwał kilka lat – dodał.

– Ustalenia CBA wskazują, że wokół sądu stworzono sieć wielu powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie firm realizujących głównie fikcyjne zamówienia. Z szacunków śledczych wynika, że w rachubę wchodzi kilkadziesiąt milionów złotych wyprowadzonych z sądu w wyniku przestępczego procederu – podkreślił Piotr Kaczorek.

Zatrzymani mieli przyjąć 10 mln zł łapówki. Zamówienia, które nie przekraczały 30 tys. złotych, pozwalały na podejmowanie decyzji o składaniu zamówień przez dyrektora sądu z pominięciem procedury przetargowej. Mechanizm ten umożliwiał wyprowadzenie środków pieniężnych będących w dyspozycji sądu poprzez firmy zewnętrzne pozostające w zmowie z dyrektorem sądu i główną księgową – wskazał Krzysztof Sobierajski, prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

– Informacja o tym dotarła do mnie pod koniec października. Otrzymałem tę informację z Ministerstwa Sprawiedliwości z Departamentu Budżetowego. 25 października wystąpiłem o odwołanie dyrektora przez ministra sprawiedliwości i ten z dniem 26 października odwołał dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie z pełnionej funkcji – powiedział prezes sądu Krzysztof Sobierajski.

CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

W cieniu afery łapówkarskiej toczy się także spór środowiska sędziowskiego z resortem sprawiedliwości o reformę sądów. Krajowa Rada Sądownicza mówi nawet o niszczeniu niezależności administracyjnej sądów. Solą w oku jest m.in. zapis o możliwości kontrolowania przez Ministerstwo Sprawiedliwości dyrektorów sądów oraz kwestii związanych z zamówieniami publicznymi, którego nie chcą sędziowie. Przykład krakowski dobitnie pokazuje, że taki nadzór jest konieczny.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl