fot. flickr.com

ACTA 2 nie musi mieć dużego wpływu na polski internet

Co dalej z ACTA 2? Okazuje się, że przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa wcale nie musi mieć tak dużego wpływu na polski internet, jak przewidywano w czarnych scenariuszach. „Tak jak zaadaptujemy przepisy, tak będziemy je też stosować” – mówi ekspert Krzysztof Szubert z oksfordzkiego uniwersytetu.

Przyjęta w marcu 2019 roku przez Parlament Europejski dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, potocznie zwana ACTA 2, w dalszym ciągu budzi ogromne kontrowersje. Dotyczy to zwłaszcza dwóch przepisów – art. 15 i 17. Choć zastrzeżeń co do tej ustawy jest znacznie więcej – mówi ekspert Krzysztof Szubert.

– Dwa główne obszary, tzw. podatek od linków, czyli jak powinniśmy wynagradzać twórców, i odpowiedzialność dużych platform (w domyśle) za publikowane treści – czy powinny za to odpowiadać, czy nie. Tutaj było zastrzeżenie, że to prowadzi w stronę cenzurowania internetu. Być może dla bezpieczeństwa jakieś treści będą za szybko usuwane – zaznacza Krzysztof Szubert.

Szansę na złagodzenie skutków wprowadzenia tej dyrektywy można upatrywać w tym, że każde państwo dostosuje te przepisy na własny sposób.

– Ważne jest to, że to jest dyrektywa, czyli dopiero będziemy na poziomie państw zajmować się implementacją. Jak sobie to dopracujemy, (…) tak to będziemy mieli zaadoptowane. Także to nie jest jeszcze sprawa absolutnie przegrana i powinniśmy o tym myśleć – wskazuje Krzysztof Szubert.

Przedstawiciele polskiego rządu deklarowali już, że będą starali się tak skonstruować prawo, by nie ograniczało ono korzystania z internetu.

– Ja jestem zwolennikiem wolności w internecie. Wszelkie ograniczenia nakładane na internet są zupełnie nie po mojej myśli. Zresztą mam przyjemność być w grupie zarządzania internetem przy ONZ i w niej 50 osób z 200 państw o tych tematach rozmawia. Generalnie myślenie jest takie, że internet musi być otwarty – mówi Krzysztof Szubert.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl