fot. flickr.com

Abonament radiowo-telewizyjny od 2019 r. pokrywany będzie z budżetu państwa?

Jest praktycznie przesądzone, że od 2019 r. abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa – zapowiedział szef Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański. Abonament RTV to sprawa, z którą nie potrafiły się zmierzyć także poprzednie rządy.

Krzysztof Czabański przypomniał, że abonament obowiązuje jeszcze w roku 2018 r.

„Tu nie radziłbym nikomu robić uników” – podkreślił.

Od 2019 r. na 99,99 proc. nie będzie to w tym kształcie.

„Media publiczne będą finansowane bezpośrednio z budżetu państwa” – powiedział szef RMN.

Finansowanie mediów publicznych kosztowałoby budżet od 2,5 do 3 mld zł rocznie.

Jak na ten pomysł reaguje opozycja? Zdaniem posła Grzegorza Długiego z Kukiz‘15, potrzebne jest prawdziwe uprządkowanie sprawy, a to jest jedynie początek tego procesu.

– Tyle tylko, że porządkujemy to w sensie formalno-prawnym. Jest to jakimś wyjściem, pewnie lepszym niż obecne. Mnie natomiast marzyłoby się zupełnie inne rozwiązanie – telewizje powinny oddać część dochodów za reklamy, z czego byłyby utrzymane media publiczne. Wtedy unikamy bardzo niewygodnego mechanizmu opłaty abonamentowej, unikamy podatku, a koszt utrzymania tych mediów przeszedłby na reklamodawców – powiedział Grzegorz Długi.

Obecnie każdy właściciel odbiornika telewizyjnego powinien płacić abonament w wysokości 22,70 zł miesięcznie, a właściciel radia – 7 zł miesięcznie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj