Abbot: Na szczycie G20 skonfrontuję się z Putinem

Premier Australii Tony Abbott zapowiedział w poniedziałek, że na listopadowym szczycie G20 skonfrontuje się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie zestrzelenia w lipcu nad Ukrainą malezyjskiego samolotu i „zamordowania” australijskich obywateli.

Abbott, należący do najostrzejszych krytyków sposobu, w jaki rosyjskie władze podeszły do sprawy katastrofy Boeinga 777 z 298 osobami na pokładzie, poinformował, że nie leży w gestii Australii zakazywanie Rosji uczestnictwa w szczycie G20, ale zapowiedział, że przeprowadzi z Putinem ostrą rozmowę.

Szczyt odbędzie się 15-16 listopada w Brisbane, w Australii.

Premier Abbott, używając określenia odnoszącego się do futbolu australijskiego, powiedział dziennikarzom, że zamierza Putina bezpośrednio uderzyć i powalić na ziemię. „Zamierzam powiedzieć Putinowi, że Australijczycy zostali zamordowani przez rosyjski sprzęt dostarczany prorosyjskim rebeliantom” – podkreślił Abbott.

Szef australijskiego rządu ma zażądać od prezydenta Rosji pełnej współpracy w prowadzonym przez Holendrów śledztwie w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeinga – pisze agencja Associated Press.

Na początku września władze Australii sygnalizowały możliwość cofnięcia zaproszenia dla Putina na szczyt G20 ze względu na negatywną rolę, jaką Rosja odgrywa w konflikcie na Ukrainie. Później jednak minister skarbu Australii Joe Hockey oświadczył, że wśród członków G20 przeważyła opinia, iż należy pozostawić drzwi otwarte dla kontaktów z Rosją.

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines 17 lipca został zestrzelony na wschodzie Ukrainy, najprawdopodobniej rakietą ziemia-powietrze odpaloną z terenów opanowanych przez prorosyjskich separatystów. W katastrofie maszyny lecącej z Amsterdamu do Kuala Lumpur (lot numer MH17) zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga – łącznie 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii, 43 Malezyjczyków i 38 Australijczyków.

G20 jest nieformalną grupą bogatych państw. Należą do niej m.in. USA, Japonia, Chiny, Indie i Brazylia oraz największe gospodarki europejskie. Początkowo G20 skupiała ministrów finansów i szefów banków centralnych tych krajów. Od roku 2008 odbywają się też spotkania na szczycie.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl