A. Zalewska: debata nt. edukacji potrwa 5 miesięcy

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, w programie Rozmowy niedokończone na antenie TV Trwam mówiła o drogach rozwoju polskiej edukacji. Podstawa programowa jest niespójna, nieczytelna – trzeba ją zmienić – przekonywała polityk.

W rozmowie z o. Grzegorzem Mojem CSsR minister Anna Zalewska poruszyła m.in. tematy kształcenia domowego i likwidacji gimnazjów. Wyraźnie podkreśliła konieczność zmian we wszystkich poszczególnych podstawach programowych, w każdym przedmiocie.

Minister przypomniała też o zapowiadanej debacie dot. szerokich zmian w systemie oświaty. Rozmowy mają podjąć przedstawiciele rządu oraz różnych środowisk związanych z edukacją.

Rozpocznie się od początku lutego, będzie trwała do końca czerwca i, mam nadzieję, skończy się w kancelarii prezydenta, przy stolikach ekspertów. Będziemy dyskutować przez 5 miesięcy. Podczas ostatnich spotkań, kiedy już zostałam ministrem , byli u mnie właściwie wszyscy: związki zawodowe, nauczyciele, dyrektorzy, rodzice i uczniowie. W kancelarii prezydenta ustalimy, jakie to będzie grono. Będą reprezentanci najróżniejszych środowisk, którzy podsumują tę debatę – zapewniała Anna Zalewska.

Szefowa resortu edukacji dodała, że wspomniana debata zostanie podzielona na różne etapy. Dyskutować będą m.in.: nauczyciele szkół zawodowych z pracodawcami i samorządami czy uczelnie wyższe ze środowiskami licealnymi – wyjaśniła polityk, zapewniając, że pomniejszych „debat” będzie kilkadziesiąt.

Nad zmianą podstawy programowej pracować będą „eksperci dobrej zmiany”. Wśród nich również będą toczyły się dyskusje.

­- Jest ona (podstawa programowa) niespójna, nieczytelna i nie widzi małego człowieka od 6 do 18-19 lat. Ta edukacja musi być z jednym kręgosłupem, z jedną podstawą, tak by rzeczywiście móc ją po prostu kontynuować. Termin zgłaszania ekspertów dobrej zmiany upłynie 22 stycznia; jest ponad 1100 zgłoszeń. To dowód na to, jak wiele osób chce dyskutować. To sami eksperci: dyrektorzy, nauczyciele, autorzy podręczników, podstaw programowych – zwróciła uwagę polityk.

Ci ludzie chcą się wypowiedzieć odnośnie tej podstawy i chcą ją zmienić – podkreśliła minister. Podzielimy się na grupy, będą koordynatorzy poszczególnych etapów kształcenia – wyjaśniła.

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej zwróciła także uwagę, że część zapowiadanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian już trwa: nie będzie testu po 6. klasie (od 2017 r.), jest projekt ustawy, który będzie dawał możliwość odwołania się od wyników matur, zajęto się też zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Minister Zalewska zapowiedziała, że nowa podstawa programowa MEN zostanie skonstruowana jeszcze w 2016 roku. Zostaną postawione cele, tak, by po liceum czy szkole zawodowej mieć mądrego, dobrego człowieka, który odpowiada za siebie i innych – nowoczesnego i z silnym kręgosłupem – powiedziała Anna Zalewska.

[Zobacz cały program]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl