A. Soboń: Rząd ma pełen potencjał do tego, aby wypełnić zobowiązanie budowy 100 tys. mieszkań

Polski rząd ma obecnie pełen potencjał do tego, aby wypełnić zobowiązanie budowy 100 tysięcy mieszkań – poinformował dziś wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Obecnie w Polsce brakuje mieszkań, które byłyby przystępne cenowo dla większości Polaków. Problem ten ma rozwiązać dalsze realizowanie programu Mieszkanie Plus. Jest to inwestycja w naszych obywateli – wskazał wiceszef resortu.

Kapitał, lokalizacje oraz potrzebne technologie – wszystkie te elementy wymagane do dalszej realizacji programu Mieszkanie Plus są obecnie dostępne. Rząd Prawa i Sprawiedliwości może więc przystąpić do dalszej budowy nowych mieszkań. Według wstępnych szacunków istnieje możliwość wybudowania nawet 150 tys. lokali rocznie. Rządzący chcą jednak zwiększyć tę liczbę jeszcze bardziej.

– My byśmy chcieli, aby tych mieszkań za 10 lat było 2,5 mln. Aby uruchomić tych 300 mld, które mogą być zainwestowane w budownictwo mieszkaniowe – mówił Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Jak dodał, jest to program bardzo potrzebny. Już dziś widać jak wielkim zainteresowaniem cieszy się wśród wielu Polaków.

– Z jednej strony pomagamy tym najsłabszym – to jest budownictwo komunalne. Z drugiej strony ci, którzy mają pieniądze, mogą kupić mieszkanie na rynku, ale ok. 40 proc. Polaków nie ma szans na to, aby takie mieszkanie dzisiaj kupić, a nie spełnia kryteriów takich, które wymagałyby wprost pomocy państwa – wskazał wiceminister Soboń.

Do realizacji programu Mieszkanie Plus używane są najlepiej sprawdzone strategie inwestycyjne. Real Estate Investment Trust – to bezpieczne narzędzie służące właśnie do inwestowania na rynku mieszkaniowym, wprowadzone w Stanach Zjednoczonych 60, a w Europie 50 lat temu. Umożliwia ono inwestorom partycypowanie w zysku czynszowym.

– Jest to jakby próba pobudzenia inwestorów indywidualnych, którzy inwestując bardzo bezpiecznie, bo w firmy, których wyłącznym majątkiem są nieruchomości, będą partycypowały w zyskach z najmu i będą partycypowały na preferencyjnych zasadach opodatkowania – tłumaczy dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Maciej Żukowski.

Dodaje, że jest to bardzo stabilna inwestycja, która zwiększy udział polskiego kapitału oraz poprawi stabilność na rynku nieruchomości.

– Jest to inwestycja w spółkę, która ustawowo ma nakazane osiągać dochody wyłącznie z nieruchomości – wyjaśnia Maciej Żukowski.

W całej Polsce istnieje obecnie 27 projektów mieszkaniowych, które są już po podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Ich wartość to w sumie 2 miliardy 400 mln złotych – powiedział prezes Zarządu BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

– Część z tych inwestycji, jak państwo wiecie, np. Biała Podlaska, czy Jarocin to są już inwestycje skomercjalizowane. Część z nich jest w budowie – jak np. Wałbrzych. Część czeka na komercjalizację. W ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy rozpoczynali nabór najemców w Gdyni – poinformował Mirosław Barszcz.

Wiele mieszkań w ramach rządowego programu oddano już najemcom do użytku. Wczoraj burmistrz Kępna przekazał 36 lokali tamtejszym rodzinom.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl