A. Soboń: Rząd dalej chce pobudzać budownictwo mieszkaniowe

Rząd dalej chce pobudzać budownictwo mieszkaniowe – powiedział PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, aktywna rola państwa na rynku mieszkaniowym jest niezbędna, aby było więcej różnorodnych ofert do wyboru.

Wiceminister skomentował poniedziałkowe dane GUS, podsumowujące budownictwo mieszkaniowe do połowy br.

W pierwszym półroczu br. oddano do użytkowania 82 tys. 957 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 7 mln 791,7 tys. m kw. (odpowiednio o 6 proc. i 3,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego). Wzrosty, w porównaniu z pierwszym półroczem 2017 roku, odnotowano również dla liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto (113 tys. 666 mieszkań, wzrost o 7,2 proc.). Wzrosła także liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (132 tys. 221 mieszkań, wzrost o 0,7 proc.).

„Przy rosnącej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania i rosnącej liczbie rozpoczynanych inwestycji możemy spodziewać się w tym roku bardzo dobrych wyników budownictwa mieszkaniowego” – powiedział Artur Soboń. Jak dodał, wpływ na dobre wyniki miał wzrost zarówno w budownictwie deweloperskim oraz indywidualnym.

„Dobrze, że z tym wzrostem idzie w parze wzrost liczby mieszkań, na budowę których uzyskano zgodę inwestycyjną oraz mieszkań, których budowę rozpoczęto. To dobry prognostyk na przyszłość” – podkreślił Artur Soboń.

Zdaniem Artura Sobonia dane GUS są jednocześnie od dawna oczekiwane.

„W Polsce brakuje mieszkań o umiarkowanych czynszach, dlatego rząd realizuje program Mieszkanie plus. Działania rządu są skoncentrowane na poprawie warunków realizacji budownictwa mieszkaniowego. Dlatego w stosunkowo krótkim czasie przygotowaliśmy pakiet ustaw poprawiających warunki powstania budownictwa mieszkaniowego. To ustawy o dopłatach do najmu Mieszkanie na Start, specustawa mieszkaniowa uwalniająca grunty w centrach miast i przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów mieszkaniowych we własność. To odblokuje potencjał inwestycyjny budownictwa mieszkaniowego” – zauważył Soboń.

Jak podkreślił, rząd chce, żeby powstawało więcej dostępnych mieszkań na wynajem.

„Pakiet mieszkaniowy będzie służył dostępnemu cenowo, zorganizowanemu budownictwu mieszkaniowemu” – podał.

„To rozwiązania skracające procedury z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniego standardu urbanistycznego. Takie rozwiązanie tworzy preferencje dla ładu przestrzennego w miastach i mam nadzieję, że w połączeniu z dopłatami do najmu, które wprowadzamy od przyszłego roku, przyczyni się także do zwiększenia liczby mieszkań oddawanych do użytkowania” – stwierdził.

„Nie możemy zapominać, że przedsiębiorcy sygnalizują znaczne wykorzystanie mocy produkcyjnych, zwiększone koszty pracy, materiałów budowlanych i trudności z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników” – zauważył Artur Soboń.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl