fot. facebook/A.Soboń

A. Soboń w Radiu Maryja: Ujawnijmy dane podatkowe wielkich koncernów zagranicznych

Pokażmy, jak to rzeczywiście wygląda i czy deklaracje wielkich zagranicznych firm o poważnym traktowaniu polskiego rynku, państwa i klienta są prawdziwe – mówił na antenie Radia Maryja w środowych „Aktualnościach Dnia” poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Soboń.

Projekt przewidujący publikację informacji o rozliczeniach podatkowych największych firm trafi na głosowanie; podczas drugiego czytania w środę w Sejmie posłowie nie zgłosili do niego poprawek. Sprawozdanie komisji finansów publicznych z prac nad projektem noweli ustawy o CIT przedstawił pos. Soboń.

Na polskim rynku działa wiele ogromnych zagranicznych przedsiębiorstw. Wiele z nich zatrudnia fachowców potrafiących skutecznie omijać prawo podatkowe i wyprowadzać pieniądze z Polski. Chcąc umożliwić ocenę tej sytuacji opinii publicznej, poseł Artur Soboń chce ujawnienia danych o płaconych przez największe obce firmy w Polsce podatkach.

– Wydaje mi się, że wszyscy mamy prawo wiedzieć, ile podatków płacą w Polsce duże zagraniczne koncerny. Nie powinno być sytuacji, w której to jest tajemnica; że my Polacy nie wiemy, ile zagraniczne koncerny płacą w Polsce podatków. Wiemy, że te wielkie koncerny osiągają gigantyczne dochody, a podatki są małe albo nie ma ich wcale. Mamy do czynienia z patologią. Małe i średnie przedsiębiorstwa płacą w Polsce podatki, a duże firmy używają schematów optymalizacyjnych po to, by unikać płacenia (…). Sprowadza się to do tego, że polski budżet jest okradany na kilka miliardów rocznie – mówił poseł.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że rozwiązanie (jawności danych o płaconych podatkach) funkcjonuje m.in. w Szwecji. Jak dodaje, w Polsce ujawnione dane mogłyby zszokować społeczeństwo.

– Nie jest to rozwiązanie nadzwyczajne. Funkcjonuje ono np. w Danii czy Szwecji. To jest standard, minimum, bo nie mówimy o tym, żeby uszczelnić system podatku dochodowego od osób prawnych. Na razie mówimy o tym, żeby pokazać listę podatników i informacje, w jaki sposób oni wywiązują się z tych zobowiązań. Mogę powiedzieć, że dane są zatrważające. Jeśli spojrzymy na dane międzynarodowe, to podatek od firm w Polsce, to wpływy w stosunku do wszystkich podatków ogółem, które płacą przedsiębiorstwa, to nieco ponad 5 proc. – wskazał Artur Soboń.

Sytuacja, w której zagraniczne firmy unikają płacenia podatków w Polsce, jest niekorzystna dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy – uczciwie płacąc podatki – są oni bowiem zmuszeni do narzucenia wyższych cen.

– Jeśli firma nie płaci podatków, to nie tylko okrada budżet, ale stosuje też nierówną konkurencję. Dlaczego zagraniczne firmy mają niższe ceny niż ich polscy konkurenci? Mają je niższe, dlatego że nie płaca podatków w Polsce. Tym samym nie tylko okradają polski budżet, ale likwidują polską konkurencję. To jest sytuacja absolutnie niedopuszczalna. Pokażemy, jak to rzeczywiście wygląda i czy ich deklaracje o poważnym traktowaniu polskiego rynku, państwa i klienta są prawdziwe – podkreślił w Radiu Maryja poseł PiS Artur Soboń.

RIRM

drukuj