fot. PAP/Paweł Supernak

A. Macierewicz: Utworzenie ASW było dobrą decyzją; kontynuuje ona to, co było dobre w dorobku jej poprzedniczek

Akademia Sztuki Wojennej wykazała podczas tego roku, że dobrze spełnia zadania, jakie państwo polskie przed nią postawiło – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef resortu obrony uczestniczył w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2017/2018 w Akademii Sztuki Wojennej.

W swoim wystąpieniu zaznaczył, że ta uczelnia wojskowa kontynuuje dobre wzorce z polskiej tradycji, ale jednocześnie dostosowuje się do nowych wyzwań. Zaznaczył, że przynosi to olbrzymią satysfakcję, ponieważ decyzja o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej okazała się dobra, chociaż była uwikłana w nie zawsze uczciwe polemiki i dyskusje.

Podczas przemówienia minister podkreślił, że Akademia formułuje fundamenty naukowe i kształtuje kadry polskiej armii, przyczyniając się do jej wzmocnienia.

Dobrze, że są nowe wydziały, nowe inicjatywy, że naukowcy z całego świata zjeżdżają się tutaj, żeby na bieżąco komentować i przedstawiać podstawowe dylematy związane z bezpieczeństwem Polski, Europy i świata. Tak powinno być. To jest Alma Mater uczelni wojskowych w Polsce, ten ośrodek w którym powinny się rodzić najważniejsze inicjatywy i najważniejsze nowe kierunki badań, analiz i nowy kształt oficera polskiego – mówił minister Antoni Macierewicz.

Minister Antoni Macierewicz przypomniał też, że akademia wzięła udział w pracach nad Strategicznym Przeglądem Obronnym. Wskazał, że zmienił on pogląd na możliwości Wojska Polskiego i na sam kształt działań w tej mierze, w najbliższej przyszłości.

RIRM

drukuj