A. Macierewicz: Odbicie 11 więźniów z rąk Talibów to sukces polskich i afgańskich sił specjalnych 

To wydarzenie jest bezprecedensowe. Zdobycie więzienia w miejscowości, która jest całkowicie opanowana przez Talibów, nie miało dotychczas miejsca – powiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono szczegóły na temat odbicia z rąk Talibów przez wojska polskie i afgańskie 11 więźniów, przetrzymywanych w prowincji Helmand. 

Polacy podczas akcji odbicia więzienia opanowanego przez terrorystów wspierali jednostki afgańskie. Nie brali jednak udziału w walce. Zakładnicy przez cztery miesiące byli poddawani torturom.

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że jest to wielki sukces sił afgańskich, które zostały wyszkolone przez polskie wojska specjalne.

– To jest wydarzenie, które jest bez precedensu. Zdobycie więzienia w miejscowości, która jest całkowicie opanowana przez Talibów, nie miało dotychczas miejsca. To naprawdę wielki sukces afgańskich sił specjalnych i wielki sukces tych, którzy ich tego nauczyli i których wspierali, czyli polskich sił specjalnych i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Chciałbym, abyście Państwo o tym nie zapomnieli, ponieważ bez zebrania informacji, bez wielu miesięcy pracy informacyjnej, byłoby to niemożliwe – zwrócił uwagę minister obrony narodowej.

Generał Sławomir Wojciechowski podkreślił, że afgańskie siły zrobiły znaczące postępy. Dodał, że Polacy koordynowali całość operacji.

– Jej znaczenie jest o tyle duże, że świadczy o znaczącym postępie sił afgańskich i ich samodzielności. Zadanie zrealizowane było zgodnie z przyjętym mandatem, gdzie siły specjalne szkolą, doradzają i w razie potrzeby asystują we wszelkiego rodzaju operacjach, a rolą naszych żołnierzy było występowanie jako wiodący koalicjant, który koordynował całość operacji. Sukces jest tym większy, że obyło się bez strat i myślę, że to jest dobry prognostyk na przyszłość – zaznaczył gen. bryg. Sławomir Wojciechowski.

Obecnie w Afganistanie przebywa 200 żołnierzy. Kontyngent składa się m.in. z sił specjalnych, ale także doradców, którzy działają w kilkunastu bazach.

Polska wchodzi w skład misji NATO w Afganistanie.

RIRM

drukuj