A. Dera: Po świętach mogą być znane pytania referendalne dot. nowej konstytucji

Pytania referendalne dotyczące nowej konstytucji mogą zostać opublikowane i przekazane społeczeństwu pod dyskusję po świętach wielkanocnych – uważa sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Andrzej Dera mówił o tym w piątek Łodzi podczas otwartego spotkania dyskusyjnego przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej konstytucji. Jego wiodącym tematem było społeczeństwo obywatelskie a Konstytucja RP.

„Pytania referendalne mogą się pojawić wiosną, ale nie na jej początku, a później – myślę, że po świętach (wielkanocnych). To jest taki pierwszy moment, gdzie te pytania mogą powstać. One później wymagają konsultacji z panem prezydentem. Myślę, że po świętach, w jakimś niedługim okresie zostaną opublikowane i przekazane społeczeństwu pod dyskusję” – powiedział dziennikarzom Andrzej Dera.

Zwrócił uwagę, że łódzkie spotkanie jest przedostatnim.

„W najbliższy poniedziałek w Gorzowie Wlkp. kończymy serię spotkań przedreferendalnych. Potem nastąpi czas spotkań środowiskowych, tweetup z panem prezydentem i etap ustalania pytań referendalnych” – mówił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Minister ma nadzieję, że wtedy też zwiększy się zainteresowanie obywateli tematem referendum. Przypomniał, że ostatnie badania pokazały, iż to zainteresowanie na razie kształtuje się na poziomie 25-30 proc.

„Myślę, że ono wzrośnie w sytuacji, kiedy będzie znana treść pytań. Mamy takie społeczeństwo, że ono interesuje się danym tematem, kiedy trzeba będzie podejmować konkretne decyzje i do nich się ustosunkować” – przekonywał.

Odnosząc się do tematu łódzkiego spotkania Andrzej Dera stwierdził, iż jest on niezwykle ważny, bo od 1989 roku budujemy społeczeństwo obywatelskie. Według niego to obywatele mają decydować i decydują o tym – co, gdzie i jak funkcjonuje w naszym kraju. Zdaniem ministra dlatego potrzeba szerokiej dyskusji, rozmów, gwarancji konstytucyjnych i ułatwień ustawowych dla obywateli, aby poczuli, że ich głos jest ważny, decydujący. Referendum ma dać odpowiedź na pytania, jakich zmian oczekują w ustawie zasadniczej zwykli obywatele, a nie elity polityczne.

W podobnym tonie wypowiadała się konstytucjonalistka z Instytutu Nauk Prawnych PAN prof. Anna Młynarska-Sobaczewska. Podkreślała, że temat społeczeństwa obywatelskiego jest fundamentalny, choć mało kojarzy się z konstytucją, bo – jak mówiła – społeczeństwo obywatelskie to „rzecz mniej polityczna niż większość instytucji prawa konstytucyjnego”.

„To po prostu zdolność ludzi do tworzenia relacji autonomicznych, poza państwem, czyli dot. sfery pozapolitycznej, poza władzą polityczną” – powiedziała prof. Anna Młynarska-Sobaczewska.

Podczas spotkania w Łodzi rozdawana była ankieta dotycząca zmian w konstytucji, zawierająca m.in. pytania, czy zmiany w ustawie zasadniczej powinny dotyczyć sposobu wyboru prezydenta oraz Sejmu i Senatu, zakresu kompetencji głowy państwa w relacji do premiera i obu izb parlamentu, a także pytania o to, czy mają się zmienić zasady funkcjonowania sądów i działanie samorządu terytorialnego.

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni – 10 i 11 listopada.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl