95. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i inscenizacja na placu Wolności – tak poznaniacy będą przeżywać 95. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Obchody będą miały miejsce także jutro, w Warszawie.

Centralne uroczystości odbędą się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. W Farze metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki przewodniczył będzie Mszy św. w intencji powstańców. Po południu na placu Wolności zaprezentowana zostanie inscenizacja powstańcza „Przysięgamy, że pamiętamy”. Poznaniacy utworzą na płycie placu wielką, biało-czerwoną szachownicę, mającą być nawiązaniem do stulecia poznańskiego lotniska oraz rocznicy zdobycia go przez powstańców w styczniu 1919 roku.

Lotnisko było ostatnim bastionem pruskiego oporu w okolicach Poznania. Przejęcie stojących na nim maszyn umożliwiło sformowanie kilku eskadr lotniczych, co dało początek polskiemu lotnictwu. W inscenizacji wezmą udział grupy rekonstrukcyjne wcielające się w żołnierzy polskich, niemieckich i cywilów sprzed 95 lat.

Uczestnicy wydarzeń na placu Wolności wspólnie powtórzą też słowa przysięgi o zachowaniu pamięci o powstaniu wielkopolskim. Jubileuszowe obchody w Poznaniu zakończy koncert Poznańskich Słowików w Auli Uniwersyteckiej.

Poznańskie obchody rozpoczęła 26 grudnia inscenizacja przybycia Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd do Poznania w 1918 r. stał się iskrą zapalną powstania. Wydarzenie na Dworcu Letnim jak co roku przygotowuje Poznański Chór Nauczycieli noszący imię kompozytora.

Jutro natomiast obchody przeniosą się do Warszawy. Tam odprawiona zostanie Msza święta w intencji powstańców wielkopolskich. Potem uroczystości odbędą się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie zaaranżowany będzie obóz powstańczy. Na powstańczych mogiłach na Cmentarzu Powązkowskim zapalone zostaną znicze.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl