75. rocznica wyzwolenia Narwiku

Bitwa o Narwik była pierwszą zwycięską bitwą aliantów z hitlerowskimi Niemcami. Jutro przedstawiciele polskiego rządu, władz Norwegii, a także kombatanci wezmą udział w uroczystościach rocznicowych w Narwiku. 

Do triumfu w walkach z 27 na 28 maja 1940 roku znacząco przyczyniła się polska piechota, która po raz pierwszy po klęsce wrześniowej starła się z Niemcami. Brygada polska stanowiła 1/3 wszystkich sił lądowych aliantów – mówi prof. dr hab. Mieczysław Ryba, historyk.

Po przegranej kampanii w 1939 roku i ewakuacji sporej części wojsk polskich na zachód do Francji, ten korpus ekspedycyjny brał udział w tych walkach. Port Narwik miał potężne znaczenie przeładunkowe, jeżeli bierzemy pod uwagę rudę żelaza importowaną przez Niemców ze Szwecji. Nasza brygada Strzelców Podhalańskich pokazywała, że jest jednym z głównych sojuszników Francji i Anglii toczących wojnę z Niemcami. Ten udział był znaczący nie tylko w sensie udziału piechoty, ale też kilka polskich okrętów wojennych osłonowo działało w okolicach Narwiku – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940, podczas niemieckiej inwazji na Norwegię.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl