75. rocznica wyzwolenia Narwiku. „Zaangażowałem w to przyjaciół”

Dziś mija 75. rocznica wyzwolenia Narwiku. Bitwa o norweskie miasto była starciem pomiędzy siłami niemieckimi, a Alianckim Korpusem Ekspedycyjnym. O wyzwolenie Narwiku walczyli również Polacy.

Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi i aliantami rozegrała się między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 roku podczas niemieckiej inwazji na Norwegię. Jednym z głównych celów ataku był położony na dalekiej północy port, przez który eksportowano w świat wyjątkowo cenną rudę żelaza. Dramatyczne położenie Norwegii i zajęcie Narwiku skłoniło Brytyjczyków i Francuzów do wysłania odsieczy. W skład korpusu ekspedycyjnego włączono polskich żołnierzy.

Jak podkreśla Gabriela Masłowska, poseł PiS-u, bitwa o Narwik była przejawem ofiarności Polaków, którzy aktywnie angażowali się w walkę na frontach II wojny światowej.

– Polacy rozsiani po całym świecie nie szczędzili ofiary krwi i życia, żeby powstrzymać tę niemiecką nawałę. Bohaterstwem wsławiali się na całym świecie. Myślę, że był to element oporu, który w sumie przyczynił się do zwycięstwa nad Niemcami – zaznacza poseł Gabriela Masłowska.

W walkach pod Narwikiem brały udział polskie niszczyciele ORP „Grom”, „Burza” i „Błyskawica”. Pierwszy z nich został zatopiony 4 maja przez niemiecki bombowiec. Zgromadzone delegacje oddały dziś hołd żołnierzom walczącym m.in. na „Gromie”.

Zaangażowałem w to rzesze przyjaciół z „Błyskawicy”. Organizacja opiekowała się także przygotowaniem rocznicy, całą historią OPR „Grom”. Oba te okręty były zbudowane w Wielkiej Brytanii – w miejscowości, w której obecnie mieszkam, na wyspie Wight – tłumaczył mjr Zygmunt Hulacki z II Korpusu we Włoszech od Monte Casino do Bolonii.

Aby upamiętnić dzisiejszą rocznicę, do Narwiku udała się poznańska drużyna harcerzy. Pasjonaci historii już od dłuższego czasu odwiedzają miejsca, w których walczyli Polacy.

– Na pewno jest w nas głód wiedzy o własnym kraju, o pochodzeniu, o tym, jak ważna dla naszych przodków była Polska. Niestety, w momencie kiedy obcina się np. lekcje historii, takie żywe lekcje historii są najlepszym sposobem na przekazywanie wiedzy o własnym kraju – powiedział Maciej Cymerys z 100. Poznańskiej Drużyny Harcerzy im gen. Stanisława Maczka.

Walki Polaków pod Narwikiem zostały upamiętnione na jednej z tablic na  Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl