75. rocznica sformowania 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka

Z udziałem kombatantów i przedstawicieli władz centralnych w Warszawie odbyły się obchody upamiętniające 75. rocznicę powstania 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. List do uczestników uroczystości skierowała premier Beata Szydło.

  1. Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka powstała 25 lutego 1942 roku z rozkazu naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego. Wsławiła się legendarnym szlakiem bojowym przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy, przyczyniając się do zwycięstw wojsk alianckich na frontach II wojny światowej.

Obchody 75. rocznicy powstania dywizji odbyły się dziś na Placu Inwalidów w Warszawie.

– Sformułowana 75 lat temu 1. Dywizja Pancerna i jej szlak bojowy to jedna z najchwalebniejszych i najpiękniejszych kart w dziejach polskiego oręża, w dziejach zmagań Rzeczpospolitej o wolność. Ten szlak bojowy naznaczony krwią, naznaczony poświęceniem, był także szlakiem bojowym, żołnierzy, którzy niezwykle wysoko cenili sobie właśnie honor – mówił w trakcie uroczystości p.o. szefa urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Historyk przypomniał słowa pieśni śpiewanej przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej: „Choć nas zawodzi honor tego świata, my jeszcze honor mamy swój”. Walczyli w przeświadczeniu, że bijąc się po rycersku, stają się przedłużeniem wspaniałych rycerskich tradycji Europy – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

– Bili się o wolną Polskę, ale bili się także o Europę wartości, bo stanęli do boju przeciwko niemieckiej III Rzeszy, która podeptała świat wartości tworzących Europę od dwóch tys. lat – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Uczestnicy dzisiejszej uroczystości wspólnie odśpiewali hymn państwowy oraz złożyli kwiaty przed pomnikiem I Dywizji Pancernej na Placu Inwalidów w Warszawie.

– Oddajemy dziś hołd niezłomnym żołnierzom 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy wraz z nią przeszli szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. W 1944 roku brali udział w inwazji sił alianckich w Normandii. W osławionej męstwem Polaków bitwie pod Pales, uczestniczyli w wyzwoleniu holenderskiej Bredy i zdobyciu niemieckiego Wilhelmshofen – przywołała słowa premier Beaty Szydło, Anna Maria Anders, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego.

Jak przypomniała premier, polscy żołnierze nieśli wolność umęczonej wojną Europie, witani byli słowami: „Dziękujemy Wam Polacy”. Do dziś – mimo upływu 75 lat – mieszkańcy miast wyzwolonych przez 1. Dywizję Pancerną z wdzięcznością wspominają bohaterską postawę żołnierzy gen. Stanisława Maczka.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl