75. rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do Auschwitz

W Tarnowie odbywają się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. z tamtejszego dworca wyjechał pociąg wiozący 728 mężczyzn. 

Wśród więźniów byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej i osoby zatrzymane przez Niemców na granicy przy próbie przedostania się do polskiego wojska we Francji po 17 września 1939 r. W transporcie tym znajdowali się też przedstawiciele tarnowskiej inteligencji, m.in. profesorowie gimnazjum, kupcy i adwokaci.

– Największy transport więźniów, którzy mieli zostać tam na stałe, była to grupa Polaków z Tarnowa, wyselekcjonowana przez SS w Tarnowie, przede wszystkim z pośród działaczy podziemia, duchownych katolickich, także wojskowych. Z tej grupy 728 osób wojnę w obozie przeżyło tylko 200 osób – przypomina prof. Wojciech Roszkowski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Obchody upamiętniające rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz, rozpoczęła sesja naukowa na jednej z tarnowskich uczelni. Niedługo powinny rozpoczynać się uroczystości przy Pomniku I Transportu do KL Auschwitz.

W obozie Niemcy uwięzili ok. 150 tys. Polaków. Połowa z nich tam zginęła, a wielu kolejnych – po przeniesieniu do innych miejsc kaźni.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl