fot. majdanek.pl

75. rocznica likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku

Przekazujcie naszą historię kolejnym pokoleniom, pamiętajcie o nas – zaapelował jeden z byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W poniedziałek minęła 75. rocznica likwidacji obozu.

Mija 75 lat od likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie.

– Dla nas, byłych więźniów, Majdanek to miejsce, w którym starano się nam odebrać to, kim byliśmy. (…) W tym miejscu, według Niemców, byliśmy tylko numerami, nie ludźmi – powiedział Zdzisław Badio, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Niemcy uciekli z Lublina 22 lipca 1944 roku. Muzeum dokumentujące niemieckie zbrodnie powstało już w listopadzie tego samego roku.

– Trzeba z całą mocą podkreślić, że Rzeczypospolita Polska w sposób właściwy i troskliwy dba o miejsca kaźni i eksterminacji pozostawione przez niemieckich oprawców na polskich ziemiach. Pamiętamy też o ofiarach tych miejsc, pamiętamy też o sprawcach – zaznaczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który wziął udział w obchodach 75. rocznicy likwidacji obozu.

W wydarzeniu udział wzięli także byli więźniowe Majdanka, przedstawiciele władz i samorządowcy. Wszyscy oddali hołd ofiarom niemieckiej okupacji.

– Jesteśmy pod względem pamięci i dbania o pamięć przykładem dla współczesnego świata. Dlatego też – o czym zawsze trzeba mówić przy takich okazjach – mamy prawo głośno i dobitnie domagać się na przykład od rządu Austrii właściwego i godnego upamiętnienia ofiar, w tym 30 tys. zamordowanych Polaków niemieckiego obozu pracy w Mauthausen-Gusen – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Były więzień niemieckiego obozu na Majdanku Zdzisław Badio wystosował apel do młodych Polaków.

– Wyrosło już kolejne pokolenie Polaków, dla którego okres II wojny światowej to historia. Dla nas to osobista historia wpisana w pamięć naszych rodzin. Dlatego my, byli więźniowie obozu koncentracyjnego na Majdanku, (…) prosimy w imieniu własnym i tych, przy których prochach stoimy: Przekazujcie naszą historię kolejnym pokoleniom – powiedział Zdzisław Badio.

Szacuje się, że do obozu na Majdanku w Lublinie trafiło 150 tys. osób z 30 różnych państw. Zginęło około 80 tys. osób, głównie z powodu chorób, niedożywienia, pracy ponad siły oraz w egzekucjach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl