fot. wikipedia

73. rocznica Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Obchodzimy dziś Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. 73 lata temu rozpoczęła się na Suwalszczyźnie największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej. W akcję były zaangażowane odziały NKWD i SMIERSZ.

Obława Augustowska nazywana jest „Małym Katyniem”. Śledztwo ws. zbrodni od lat prowadzi białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Do tej pory nie udało się ustalić, jak zginęły i gdzie zostały pochowane ofiary obławy.

Nie jest też znana dokładna liczba zamordowanych – wskazał ks. prał. Stanisław Wysocki, Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

– Zatrzymano ponad 7 tys. osób różnego wieku. Poddano ich pierwszej takiej weryfikacji i ci, którzy według nich nie mieli nic wspólnego z Armią Krajową, zostali wypuszczeni, więc wypuszczono ponad 5115 osób. 592 to „bandyci”, czyli żołnierze Armii Krajowej, bo tak Sowieci, enkawudziści określali żołnierzy Armii Krajowej. Nie wiemy, jaka jest dokładna liczba ludzi zamordowanych. Według naszych przypuszczeń jest to liczba ok. 2 tys. – powiedział ks. prał. Stanisław Wysocki

W 2015 r. Sejm ustanowił 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Centralne uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni odbędą się w niedzielę w Gibach. Obchody rozpocznie uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Anny, po której wierni przemaszerują przed Pomnik Obławy Augustowskiej, by oddać hołd pamięci ofiar.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

 

RIRM

drukuj