71 rocznica śmierci Maksymiliana Marii Kolbego

Uroczyste obchody ku czci świętego kapłana – męczennika odbędą się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia i w byłym niemieckim obozie Auschwitz w Oświęcimiu.

Centralnym punktem uroczystości będzie Masza św. dziękczynna za dar życia i świętości Ojca Maksymiliana sprawowana pod przewodnictwem ks. bp Tadeusza Rakoczego- mówi o. Jan Maria Szewek, franciszkanin.

„Ogólnopolskie uroczystości rozpoczną się w centrum Św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia o godz.8.00 rano nabożeństwem Transitus upamiętniającym śmierć, przejście o. Kolbego z tego świata do nieba. O godz.8.45, czciciele męczennika udadzą się w pieszej pielgrzymce do byłego obozu Auschwitz, oddalonego o 5 km. W tym samym czasie z Oświęcimia wyjdzie druga pielgrzymka miejska i diecezjalna. Obie spotkają się przy bloku śmierci, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady. Tam o godz.10.30 pątnicy wezmą udział w polowej Mszy Św. sprawowanej na placu apelowym pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, ks. Bpa. Rakoczego”- powiedział o. Jan Maria Szewek.

Św. Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin był wielkim czcicielem Matki Bożej, założył w pobliżu Warszawy klasztor, który nazwał Niepokalanowem. Już za jego życia liczył ok. 700 zakonników i był największą tego rodzaju katolicką wspólnotą.

Po aresztowaniu i przewiezieniu do obozu Auschwitz ofiarował swoje życie  za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową – mówi o. Jan Maria Szewek.

„Św. Maksymilian Maria Kolbe był franciszkaninem, założycielem największej męskiej wspólnoty zakonnej XX wieku i twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie koło Warszawy, założycielem ruchu Maryjnego pod nazwą Rycerstwo Niepokalanej, męczennikiem Auschwitz. W 1971 roku został wyniesiony na ołtarze, natomiast w 1972 roku odznaczony pośmiertnie krzyżem złotym Orderu Virtuti Militari”- dodaje o. Jan Maria Szewek.

Wypowiedź o. Jana Marii Szewka:


Pobierz Pobierz

***

Święty Maksymilian Maria Kolbe (XIX/XX w.) był franciszkaninem, założycielem największej męskiej wspólnoty zakonnej dwudziestego wieku i twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy, założycielem ruchu maryjnego pod nazwą „Rycerstwo Niepokalanej”, męczennikiem Auschwitz (14 sierpnia 1941 r.).

W 1971 roku został wyniesiony na ołtarze. W 1972 roku odznaczony pośmiertnie Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2011 (70. rocznica śmierci) był Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. W uzasadnieniu Senatorowie RP napisali, że święty franciszkanin był: wyjątkową postacią w panteonie wielkich Polaków dwudziestego wieku, symbolem ofiar nazizmu, symbolem trudnych wyborów obecnych w życiu każdego człowieka, obrońcą godności człowieka, wzorcem cnót, autorytetem moralnym, bohaterem o heroicznej odwadze, wychowawcą, społecznikiem, obywatelem świata. I dodatkowo za Janem Pawłem II – „patronem trudnych czasów”.

RIRM/jms
drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl