polanadziei.pl

5 tys. wolontariuszy i 100 tys. żonkili i na pomorskim finale akcji „Pola nadziei”

Około 5 tysięcy wolontariuszy będzie w niedzielę, w ramach akcji „Pola nadziei”, zbierać na Pomorzu datki na rzecz kilku hospicjów działających w regionie. Podziękowaniem za wpłaty będą żonkile – organizatorzy przygotowali 100 tysięcy tych kwiatów.

Przygotowywane przez pomorskie hospicja „Pola nadziei” odbędą się już po raz siódmy. W niedzielę na ulicach Trójmiasta oraz kilku innych miast na Pomorzu, w tym Pucka, odbędą się kwesty. W rolę wolontariuszy wcielą się m.in. uczniowie i harcerze, lokalni samorządowcy, sportowcy, politycy i ludzie kultury.

Zbiórce funduszy towarzyszyć będą liczne imprezy, w tym główna atrakcja – Wielka Żonkilowa Sztafeta, która połączy Puck z Gdańskiem. Sztafetę rozpoczną motocykliści, którzy w niedzielę rano wyruszą spod Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku, odwiedzą hospicja działające w Gdyni i w Sopocie, a następnie dotrą do centrum Gdańska, gdzie – już w towarzystwie zabytkowych aut, Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, zespołu bębniarzy i szczudlarzy Teatru Feta – wezmą udział w paradzie przez centrum miasta.

W Pucku w ramach „Pól nadziei” odbędzie się też dwugodzinny marsz nordic walking brzegiem Zatoki Puckiej oraz mecz koszykówki, w którym wolontariusze zmierzą się z zawodnikami szkoły mistrzostwa sportowego Cetniewo. W kościele św. Jerzego w Sopocie oraz kościele o.o. franciszkanów w Gdyni z okazji „Pól nadziei” odbędą się koncerty. W Gdańsku do akcji włączy się 19 lokali gastronomicznych, które część swojego dochodu przekażą do puli zbiórki.

Wolontariusze gościć też będą w wielu placówkach kulturalnych, gdzie zorganizują mini-festyny. Niektóre placówki zdecydowały się przekazać hospicjom część swojego niedzielnego dochodu. W Gdańsku w akcję w takich formach włączą się m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Teatr Miniatura, Wyspa Skarbów gdańskiego Archipelagu Kultury, a także Galeria Metropolia i ZOO.

Środki zebrane w ramach „Pól Nadziei” zostaną rozdzielone pomiędzy działające na Pomorzu: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

Pomorskie hospicja organizują wspólną akcję „Pola nadziei” już po raz siódmy (wcześniej poszczególne placówki przeprowadzały ją indywidualnie). W 2014 roku w ramach pomorskiego finału „Pól nadziei” udało się zebrać ok. 470 tys. zł, w 2015 r. było to ok. 520 tys. zł., rok później – 565 tys. zł, a w 2017 r. – 520 tys. zł.

„Pola nadziei” narodziły się w Wielkiej Brytanii. Program został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care. W 1998 r. akcję podjęło hospicjum w Krakowie, a z biegiem lat włączały się do niej inne miasta. W ramach akcji co roku na początku października w okolicach Światowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej (który jest obchodzony w drugą sobotę tego miesiąca) ludzie na całym świecie sadzą na miejskich trawnikach i skwerach żonkile. Wiosną, kiedy kwiaty kwitną, w miastach tych prowadzone są kwesty na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol.

PAP/RIRM

drukuj