34. rocznica Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

Dziś mija 34. rocznica zawarcia Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Po północy z 18 na 19 lutego 1981 r. w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami, a władzami PRL; rano 20 lutego zawarto je  w Ustrzykach Dolnych.

Rolnicy domagali się przede wszystkim legalizacji NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

„Choć ten postulat nie został spełniony, rolnicy wywalczyli szereg innych” – podkreślił prof. Wojciech Polak, historyk.

Przede wszystkim zrównano formy gospodarowania indywidualną formą kolektywną, którą lansowały wtedy władze komunistyczne. Porozumienie ustrzyckie zrównywało rangę wszelkich gospodarstw w Polsce, zawierało także potwierdzenie trwałości tego indywidualnego posiadania ziemi przez chłopów. Był tam również szereg zapisów dotyczących wsi. W porozumieniu znalazły się punkty dotyczące praktyk religijnych. Jest to jedno z czterech wielkich porozumień społecznych zawartych w latach 1980-1981, obok porozumień z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia – powiedział prof. Wojciech Polak.

Strajki rolnicze na Podkarpaciu rozpoczęła 29 grudnia 1980 r. okupacja budynku Urzędu Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych w Bieszczadach. 12 stycznia 1981 r. milicja siłą usunęła manifestujących.

Protest rolników trwał półtora miesiąca. Strajkujących wspierała „Solidarność” oraz duchowieństwo z ówczesnym ordynariuszem przemyskim ks. abp. Ignacym Tokarczukiem.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl