30-lecie Związku Polaków na Białorusi

30-letnia historia i walka o przetrwanie polskiej tożsamości – Związek Polaków na Białorusi obchodził okrągłą rocznicę swojego istnienia. W sobotnich uroczystościach uczestniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który na Białoruś przybył z oficjalną wizytą.

Związek Polaków na Białorusi za główny cel stawia sobie działalność oświatową, kulturalną i dbanie o polskie miejsce pamięci. A takich miejsc nie zabrakło na trasie marszałka Senatu. Stanisław Karczewski złożył wieniec przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu wojskowym w Grodnie.

Wspólne patrzenie w przeszłość pozwala z odwagą czekać na lepszą przyszłość, tym bardziej, że to Związek Polaków na Białorusi kontynuuje tradycję dawnych polskich ziem, o których pisała Eliza Orzeszkowa, a z których wywodzi się Tadeusz Kościuszko – mówił marszałek Stanisław Karczewski.

– To wy, to my jesteśmy spadkobiercami tej tradycji. Wy jesteście u siebie – podkreślał marszałek Senatu.

Msza św. była centralnym punktem obchodów 30-lecia Związku Polaków na Białorusi.

– Największa organizacja polskiej mniejszości na Białorusi jest niezniszczalna – akcentowała Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi.

Niezniszczalna, bo napotkała na kolejne utrudnienia ze strony białoruskich władz.

– Nie zważając na wszystkie nieprzyjemności i utrudnienia Związek udowodnił, że – dzięki swojej postawie, solidarności i wytrwałości – można dużo osiągnąć – podkreślała przewodnicząca Związku Andżelika Borys.

Na uroczystości przyjechali Polacy z całej Białorusi. I za to świadectwo w specjalnym liście odczytanym przez ministra Michała Dworczyka dziękował premier Mateusz Morawiecki.

– Daliście państwo w ostatnich latach świadectwo niezłomności i gorącego patriotyzmu, wpisując się w nasze najlepsze tradycje narodowe – napisał Prezes Rady Ministrów.

Obecność marszałka Senatu na Białorusi była okazją do kolejnych rozmów politycznych. W Mińsku Stanisław Karczewski rozmawiał z przewodniczącym Rady Republiki, później spotkał się z przedstawicielami władz lokalnych w Grodnie.

– Mamy zagwarantowane ze strony władzy, że wszystkie dzieci, które złożyły w tym roku aplikację do nauki w pierwszych klasach, zostaną do szkół przyjęte – zapewnił marszałek Senatu.

To ważna deklaracja, bo o problemach w Grodnie i Wołkowysku wcześniej alarmował Związek Polaków na Białorusi.

– To zawsze jest temat, który poruszamy. Myślę, że jakiś krok wykonaliśmy do przodu – mówił Stanisław Karczewski.

Według deklaracji marszałka Senatu, Polska nie ustąpi w walce o swoich rodaków na wschodzie.

Mimo 30-letniej historii i wsparcia polskiego rządu Związek Polaków na Białorusi do dziś, nie jest uznawany przez władze w Mińsku. Stąd słowa marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego skierowane do Polaków, by Białoruś była dla was matką, a nie macochą.

 

Szymon Kozupa, Grodno/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl