fot. episkopat.pl

27. Światowy Dzień Chorego

„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” – pod takim hasłem obchodzony jest dziś 27. Światowy Dzień Chorego. W specjalnym orędziu o bezinteresowną pomoc w posłudze chorym apeluje Ojciec Święty Franciszek.

Osoby chore nie chcą być same, co potwierdza przykład pani Teresy, która na co dzień znajduje pomoc w świetlicy opiekuńczej prowadzonej przez Fundację „Adaptacja”.

– Jestem tu między ludźmi, nie myślę o tej chorobie, co mnie boli. Tutaj człowiek jest razem z innymi, a jak sama jestem w domu, to jest mi przykro – mówiła Teresa Dziedzic, mieszkanka Gdyni.

To, czego bardzo potrzebują chorzy, to pamięć – powiedział opiekun świetlicy Kordian Kulaszewicz.

– Dzięki świetlicy opiekuńczej przychodzi tu 12 osób, seniorów, osób niepełnosprawnych, które codziennie otrzymują tutaj posiłek oraz jest prowadzona terapia zajęciowa – zauważył Kordian Kulaszewicz.

W pomoc chorym i potrzebującym włączają się także instytucje kościelne.

– Czynią to siostry zakonne w różnych zakładach opiekuńczych i czynią to także duchowni, kapłani poprzez posługę w sakramencie spowiedzi św., poprzez namaszczenie chorych – powiedział ks. prał dr Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Poprzez codzienną modlitwę i audycje zdrowotne osobom chorym towarzyszą też Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Właśnie ze względu na pamięć o osobach chorych św. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego. Tegoroczny – już 27. taki dzień – obchodzony jest pod hasłem: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.

– Mając świadomość tych wielkich darów, z jakich codziennie korzystamy, trzeba popatrzeć czy współbrat, współsiostra, która z nami idzie w tej pielgrzymce wiary, nie potrzebuje od nas czegoś, co by było dla nich wsparciem – mówił ks. bp Romuald Kamiński, biskup diecezji warszawsko-praskiej.

W orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego Ojciec Święty Franciszek wskazuje na bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi. I przywołuje tutaj postać Matki Teresy z Kalkuty.

– Jej przykład nadal prowadzi nas do poszerzania horyzontów radości i nadziei dla ludzkości potrzebującej zrozumienia i czułości – wskazał papież Franciszek.

Dlatego to właśnie w Kalkucie odbywają się centralne obchody Światowego Dnia Chorego, mieście, gdzie na co dzień posługują misjonarki miłości. To stąd wyszła iskra, która później zapaliła cały świat.

– To dzieło Matki Teresy, które zapoczątkowane zostało zupełnie wbrew logice i wbrew jakimkolwiek przesłankom finansowym i organizacyjnym, promieniuje na cały świat – zauważył Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Uroczystości związane ze Światowym Dniem Chorego odbywają się dzisiaj w całej Polsce. Mszy Świętej najczęściej towarzyszy sakrament namaszczenia chorych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj