27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku

Recital organowy Michała Kocota oraz koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod kierownictwem Agnieszki Duczmal zainaugurują w piątkowy wieczór w Bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku (Podkarpackie) 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

W pierwszej części koncertu otwierającego festiwal organista Michał Kocot w swoim recitalu zaprezentuje dzieła takich kompozytorów jak: Dietrich Buxtehude, Louis Marchand, Wolfgang Amadeus Mozart, Jan Sebastian Bach.

Z kolei w drugiej części koncertu, tzw. kameralnej, orkiestra Amadeus pod kierownictwem Agnieszki Duczmal wykona Sonatę „księżycową” op. 27 nr 2  Ludwiga van Beethovena, Suitę „Z czasów Holberga” G-dur op. 40 Edwarda Griega i Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego.

„Solową partię skrzypiec w koncercie Twardowskiego wykona Jarosław Żołnierczyk, laureat międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in. w Odense, Kolonii i Poznaniu, na co dzień koncertmistrz Orkiestry” – podała Iwona Tofilska z Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Leżajsku.

 W festiwalu, który potrwa do 30 lipca, wezmą udział głównie polscy muzycy, ale także artyści z Niemiec i Rosji. Koncerty odbywać się będą w leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów, w większości w poniedziałkowe wieczory, z wyjątkiem pierwszych trzech, które skumulowano w weekend. Artyści będą grać na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku. Leżajskie organy wraz z bazyliką i klasztorem znajdują się na liście Narodowych Pomników Historii.

Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Głównym celem festiwalu jest promowanie i wspieranie twórczości artystycznej oraz popularyzacja muzyki organowej i kameralnej znanych kompozytorów. Każdego roku leżajskie koncerty w wykonaniu światowej sławy muzyków gromadzą rzesze miłośników różnych gatunków muzyki, nie tylko poważnej.

W programie tegorocznego festiwalu znajdzie się łącznie 10 koncertów. Wśród nich wyjątkowo zapowiada się koncert „Boskie dźwięki. Przez muzykę do Boga”, w którym zabrzmią utwory wokalne i instrumentalne inspirowane tematyką religijną.

„Muzyka, która odwiecznie towarzyszy losom ludzkiego istnienia, miłości, radości, ale i cierpienia przez pryzmat wiary, nadziei i jedynej właściwej drogi którą jest Miłość i Bóg. Muzyka, która jest inspiracją i która wypełni każdy zakamarek duszy i niejeden raz sprowokuje łzę wzruszenia” – czytamy w opisie koncertu.

W programie znajdą się najpiękniejsze dzieła muzyki filmowej takich kompozytorów jak m.in.: Ennio Morricone, Wojciech Kilar, Leonard Cohen, Riccardo Cocciante, Jan Sebastian Bach. Przed leżajską publicznością wystąpi Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka oraz soliści: Kamila Lendzion (sopran), Mirosław Niewiadomski (tenor). Narratorem wydarzenia będzie Anna Duda–Gocel.

Wyjątkową niespodzianką tego koncertu – według organizatorów – będzie występ jedynego profesjonalnego dudkisty w Polsce – Kamila Radzimowskiego. Duduk to instrument, którego dźwięk czasem przypomina ludzki płacz.

„Ormianie twierdzą, że jest on instrumentem najbardziej chrześcijańskim +bo gra się na nim po to, by się wyżalić i wybaczyć+” – czytamy w opisie koncertu.

W czasie tego wieczoru zostaną wykonane też fragmenty utworu „Tryptyk Rzymski” młodego kompozytora Rafała Rozmusa, autora muzyki do co najmniej 30 filmów, w tym do serialu „Tajemnice Watykanu”.

Koncerty zaplanowane na kolejne festiwalowe wieczory, wzorem lat ubiegłych, w większości będą się składać z dwóch części: recitalu organowego i części kameralnej.

W ich czasie melomanii będą mogli wysłuchać mistrzowskich koncertów organowych w wykonaniu światowej sławy artystów. Wśród nich znajdzie się: prof. Józef Serafin, duet Agnieszka i Marek Stefańscy, prof. Julian Gembalski wraz ze skrzypkiem prof. Krzysztofem Jakowiczem, Dominik Łukaszewski, Roman Szlaużys, Rubin Abdullin (Rosja), Stefan Kiessling (Niemcy), prof. Roman Perucki z towarzyszeniem skrzypaczki Marii Peruckiej.

W częściach kameralnych przed leżajską publicznością wystąpi m.in. prof. Klaudiusz Baran (akordeon), Capella Thoruniensis,

ArtePhino Trio, Marcin Wyrostek & Corazon, aktor Jerzy Zelnik, który przedstawi fragment poematu „Myśląc Ojczyzna” i wypowiedzi Jana Pawła II na temat patriotyzmu, a towarzyszyć mu będzie organista improwizator Krzysztof Ostrowski.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze – 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze – w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru. Jednak koncerty na trzech instrumentach odbywają się rzadko.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl