fot. M. Marek/Nasz Dziennik

W 2018 roku kolejny wzrost płacy minimalnej

Od nowego roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie o 100 zł do poziomu 2100 zł brutto. To oznacza, że w portfelu najmniej zarabiających znajdzie się 1530 zł. Wzrośnie także minimalna stawka godzinowa i wyniesie 13,70 zł brutto. Na zmianach skorzysta ok. 1 mln 400 tys. pracowników.

W porównaniu do obecnego roku minimalna pensja wzrośnie o 5 proc. i wyniesie nieco ponad 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Związkowcy z NSZZ „Solidarność” od dawna postulują, aby wysokość najniższego uposażenia była na poziomie 50 proc. średniej płacy krajowej.

Krzysztof Dośla, przewodniczący zarządu gdańskiego NSZZ „Solidarność” podkreśla, że płaca minimalna jest „pewnym” wyznacznikiem poziomu biedy.

– Chcielibyśmy, aby oczywiście ta płaca minimalna rosła jak najszybciej. Pamiętajmy, że średnie wynagrodzenie jest otrzymywane w Polsce przez niewielką grupę osób. W naszym kraju natomiast najwięcej osób zarabia tzw. medianę. I ta mediana zarobków w Polsce jest cały czas bliższa płacy minimalnej niż średniemu wynagrodzeniu. Chcemy, aby choćby poprzez wzrost najniższej płacy krajowej ta różnica szybko się niwelowała, abyśmy zbliżali się rzeczywiście i realnie do średniej płacy krajowej – mówi Krzysztof Dośla. 

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, podniesione zostaną także inne świadczenia m.in. dodatek za pracę w nocy czy świadczenie za czas przestoju.

RIRM

drukuj