20 lat od uchwalenia obecnej konstytucji Polski

Dokładnie 20 lat temu Zgromadzenie Narodowe uchwaliło obowiązującą obecnie konstytucję.  Dziś, dwie dekady później, coraz bardziej zasadne staje się pytanie: czy Ustawa Zasadnicza wymaga reformy i jeśli tak, to w którym kierunku powinna ona pójść?

Konstytucja to najważniejszy akt prawny, określający m.in. ustrój państwa. Obecnie obowiązująca konstytucja Polski uchwalona została 2 kwietnia 1997 roku.

Według badań przeprowadzonych przez CBOS po 20 latach od jej uchwalenia, ponad 2/3 Polaków uważa, że zasady zawarte w Konstytucji, mają istotny wpływ na życie zwykłych obywateli. Z kolei prawie połowa badanych twierdzi, że Konstytucja nie powinna być zmieniana.

Tymczasem raz po raz podnoszą się głosy, zarówno ze strony polityków, jak i organizacji pozarządowych, że obecna Ustawa Zasadnicza przestała być aktualna i nie odpowiada na pojawiające się wyzwania.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w jednym z wywiadów stwierdził, że po 20 latach od uchwalenia Konstytucji, nadszedł czas na zmiany. Z potrzebą reformy zgadza się senator Jan Maria Jackowski.

– Oczywiście, że warto i należałoby się bardzo poważnie pochylić nad Konstytucją, ponieważ chociażby cały kryzys związany z Trybunałem Konstytucyjnym wykazał, jak niejasne są różnego rodzaju zapisy konstytucyjne, które też mają taką naturę, że potrafią być wewnętrznie sprzeczne. Ta konstytucja z 1997 roku nie jest dziełem doskonałym i ona wymagałaby dostosowania do dzisiejszych realiów – ocenia senator.

Obecnej konstytucji broni opozycja totalna – Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Z kolei ugrupowanie Kukiz‘15 głośno mówi nie tylko o konieczności zmian, ale o potrzebie napisania ustawy zasadniczej od nowa.

O zmianie Konstytucji decyduje Sejm większością 2/3 głosów oraz Senat bezwzględną większością głosów.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl