2. Pielgrzymka Duchowej Adopcji modliła się na Jasnej Górze

Nadal są systemy polityczne i społeczne, które nie widzą żadnej wartości ludzkiego życia – mówił w sobotę na Jasnej Górze metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo w homilii skierowanej do uczestników 2. Pielgrzymki Duchowej Adopcji. Ks. arcybiskup wezwał do odpowiedzialności za dar życia.

Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, „duchowa adopcja dziecka poczętego polega na indywidualnym modlitewnym zobowiązaniu podjętym w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki”. Modlitwy związane z takim zobowiązaniem, do których wierni mogą dołączać także indywidualne postanowienia, trwają dziewięć miesięcy. W sobotę osoby podejmujące w swoich parafiach takie zobowiązania przybyły z pielgrzymką do Częstochowy.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. w jasnogórskiej bazylice pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego. W homilii ks. abp Depo nawiązał do przypadającej w sobotę 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

„Dzień 1 września – rocznica wybuchu II wojny światowej – karze nam zatrzymać się nad dramatem człowieka, który wkłada duży wysiłek w doskonaleniu zabijania drugiego człowieka. Tak się działo i dzieje również na naszych oczach. >>Czy świat zdoła kiedykolwiek zmienić samolubną i wojowniczą mentalność, która aż do tej pory kształtowała tak wielką część jego historii?<< – pytał błogosławiony Paweł VI w przemówieniu w ONZ w 1965 r. Czy coś się zmieniło?” – mówił metropolita częstochowski.

„Można powiedzieć, że świat, Europa, również Polska, pomimo osiągnięć rozwoju jeszcze nie wyleczyła się z takiej mentalności i z ran II wojny światowej. Czymże jest to bolesne dziedzictwo – już od II wojny światowej – okrutnych wojen trwających po dzień dzisiejszy, i nieujawniane statystyki zabijania nienarodzonych, ukazujące, że są nadal systemy polityczne i społeczne, które nie widzą żadnej wartości ludzkiego życia” – dodał ks. arcybiskup.

Wezwał do wzięcia odpowiedzialności za dar życia: naszego i innych.

„Wszystko co posiadamy, począwszy od daru istnienia, poprzez rozum i serce, jest dobrem, które zostało nam powierzone poprzez nasze powołania i misje. Powierzył nam Chrystus konkretnych ludzi, konkretne dzieci, również te nienarodzone, młodzież, ludzi starszych i chorych, aby czynić ich bardziej Bożymi i głębiej ludzkimi” – mówił w homilii hierarcha.

PAP/RIRM

drukuj