15 tys. podpisów pod projektem ustawy o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia

15 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia – to dane tylko z dwóch dni, które dziś przedstawił Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL. Młodzi lekarze kontynuują protest głodowy.

6,8 proc. PKB na służbę zdrowia w ciągu trzech lat – to główny postulat, jaki podnoszą rezydenci.

– Wszyscy zgadzamy się, że 6,8 proc. PKB w trzy lata jest realne, jest potrzebne – podkreślił Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Za mniej realny taki scenariusz uznaje rząd. Według projektu przygotowanego przez resort zdrowia, finansowanie ma wzrosnąć, ale do 6 proc. PKB w ciągu ośmiu lat.

– My wszyscy jesteśmy zmęczeni, sfrustrowani tym, że nie ma żadnego odzewu ze strony rządzącej. W poprzednią już sobotę złożyliśmy do KPRM-u nasze postulaty. Na te postulaty wciąż nie dostaliśmy odpowiedzi – mówił Łukasz Jankowski.

Bo w ocenie rządu głodówka nie jest najlepszym sposobem na prowadzenie rozmów.

– My z taką konkretną ofertą, która mogłaby nas przybliżyć do wypracowania szybszych mechanizmów finansowania służby zdrowia, aby te nakłady były większe w krótszym czasie, wystąpiliśmy i taka propozycja jest ze strony pani premier – powiedział dla kanału Telewizja wPolsce Rafał Bochenek, rzecznik rządu.

A chodzi o zespół, którego zadaniem ma być wypracowanie szybszego wzrostu nakładów na służbę zdrowia.

– W skład tego zespołu wchodzą eksperci z różnych resortów – z ministerstwa finansów, ministerstwa zdrowia, ministerstwa szkolnictwa wyższego, ministerstwa pracy i wchodzą również przedstawiciele strony społecznej – wyliczał Rafał Bochenek.

W pracach zespołu udziału nie chcą wziąć jednak sami rezydenci. Zamiast tego, przygotowali własny projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia.

– Zbierając podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o zwiększeniu finansowania w ochronie zdrowia, zebraliśmy do dziś – przez dwa dni – 15 tys. podpisów. Co więcej, wsparcie pacjentów czujemy bardzo mocno. Dość powiedzieć, że jedna z pacjentek rozpoczęła w dniu wczorajszym głodówkę w szpitalu – powiedział Łukasz Jankowski.

Postulaty rezydentów oficjalnie poparł dziś prof. Cezary Szczylik z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jak mówi, w służbie zdrowia może spotkać nas katastrofa.

– Już dzisiaj średnia wieku pielęgniarek grubo przekracza 50 parę lat, średnia wieku chirurgów 54 lata. Za 5, 6 lat – jeżeli my dzisiaj nie zaprojektujemy ruchów na 5-10 lat do przodu, to za 5-10 lat ten system przestanie funkcjonować – podkreślił prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Obecnie w całej Polsce strajk głodowy kontynuują 82 osoby.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl