15 lat temu Polska weszła do NATO

Dziś przypada 15. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Państwowe uroczystości odbędą się w Pałacu Prezydenckim i przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.         

Prezydent spotka się z członkami Rady Bezpieczeństwa Narodowego, obecnym i byłymi szefami Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także ambasadorami państw członkowskich sojuszu i ambasadorem Ukrainy.

Wieczorem odbędzie się uroczystość na pl. Piłsudskiego połączona z odprawą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Będzie też salut armatni, prezentacja okolicznościowego filmu, defilada i żołnierski poczęstunek. Uchwałę ws. 15 rocznicy wstąpienia Polski do sojuszu przez aklamację przyjął dziś Sejm.

– Sejm RP uznaje członkostwo Polski w Pakcie Północnoatlantyckim NATO za główny obok członkostwa w Unii Europejskiej fundament polskiego bezpieczeństwa narodowego – oświadczyła marszałek Sejmu, Ewa Kopacz.

Jutro sejmowa Komisja Obrony Narodowej na wyjazdowym posiedzeniu w Akademii Obrony Narodowej omówi doświadczenia płynące z dotychczasowego udziału Polski w NATO.

Poseł Dariusz Seliga, członek sejmowej Komisji Obrony podkreśla, że te piętnaście lat pokazuje, że nie potrafiliśmy go efektywnie wykorzystać. Po katastrofie smoleńskiej zaniechano politykę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który chciał, aby Polska była w Europie Środkowo Wschodniej krajem wiodącym pod względem bezpieczeństwa – dodaje polityk.

– Chciał, żeby Polska była tutaj w Europie środkowowschodniej krajem wiodącym w bezpieczeństwie. Chciał, żeby promieniowała na kraje bałtyckie, na Czechy i na Słowację. (…) Warto też zadać kilka pytań, i warto dzisiaj przy okazji tej rocznicy postawić pytanie: co dalej? Jaka jest rola Polski i jaka jest rola polskiego bezpieczeństwa? Jak ona ma się rozwijać? Dzisiaj Szanowni Państwo mamy 15 lat od wstąpienia do NATO, a mamy rozmontowany system polskiego dowodzenia. Można powiedzieć w jakimś sensie, że mamy trzech równorzędnych dowódców – zauważył poseł.

Rocznica ta przypada w okresie konfliktu na Wschodzie. Sytuacja na Ukrainie będzie także przedmiotem konsultacji szefów rządów Polski i Niemiec – Donalda Tuska i Angeli Merkel w Warszawie.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl