fot. episkopat.pl

14 kwietnia – Niedziela Palmowa, Święto Młodych w diecezjach

„Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Słowa Twego” – to hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w diecezjach, które będą kontynuacją ŚDM w Panamie. Od wielu lat Niedziela Palmowa jest przeżywana jako dzień spotkania młodych z ich księdzem biskupem oraz w łączności z Papieżem, który tego dnia spotyka się z młodymi w Rzymie.

Światowe Dni Młodzieży organizowane są co dwa lub trzy lata w wymiarze międzynarodowym. Dodatkowo co roku w okolicach Niedzieli Palmowej młodzi spotykają się w swoich diecezjach z biskupem diecezjalnym.

Karolina Błażejczyk z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży wyjaśniła, że dni w diecezjach będą kontynuacją 34. Światowych Dni Młodzieży i w wielu miejscach będą nawiązywały do hasła z Panamy, oraz słów wygłoszonych tam do młodych przez Papieża Franciszka.

W tym roku młodzi archidiecezji warszawskiej podczas uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej wysłuchają m.in. świadectw uczestników i wolontariuszy ŚDM Panama 2019, będą też mieli możliwość obejrzenia multimedialnej wystawy „Śladami Jezusa”.

W archidiecezji warmińskiej odbędzie się uwielbienie z siostrami służebniczkami oraz koncert Siewców Lednicy, w diecezji tarnowskiej przed Eucharystią młodzi przejdą w radosnej procesji ulicami miasta, natomiast młodzi diecezji warszawsko-praskiej wezmą udział m.in. w grze terenowej.

W wielu diecezjach obchody Święta Młodych rozpoczynają się już w piątek lub w sobotę i trwają dłużej niż jeden dzień. Tak jest m.in. w archidiecezji krakowskiej, gdzie w tym czasie ma miejsce trzydniowe Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej oraz w przypadku archidiecezji przemyskiej, gdzie od lat organizowane są trzydniowe Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej.

W diecezji siedleckiej spotkania młodych organizowane są już od marca, w różnym czasie i aż w sześciu rejonach. Natomiast w diecezji szczecińsko-kamieńskiej odbędą się one od 30 kwietnia do 3 maja. Ciekawą inicjatywą są też spotkania księdza biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka z młodymi ludźmi w 12 miastach diecezji podczas czuwań modlitewnych organizowanych we wszystkie piątki i soboty Wielkiego Postu. Kulminacją tych spotkań będzie Eucharystia w koszalińskiej katedrze w wigilię Niedzieli Palmowej.

„Warto wziąć udział w takim wydarzeniu, ponieważ spotkacie rówieśników, którzy tak jak wy są wierzący, którzy szukają Pana Boga w swoim życiu, chcą budować z Nim relację, a to jest naprawdę ubogacające, dające siłę, by w dzisiejszym świecie być misjonarzami Pana Boga” – zachęciła młodych Karolina Błażejczyk. Jak dodała, sama weźmie udział w spotkaniu w swojej diecezji. Szczegółowe programy Dni Młodzieży w poszczególnych diecezjach można znaleźć na stronach diecezji oraz na stronie internetowej www.mlodziplus.pl.

BP KEP/RIRM

drukuj