fot. http://fsm.franciszkanie.pl

13. Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej

160 młodych ludzi z różnych stron Polski weźmie udział w 13. Zimowym Franciszkańskim Spotkaniu Młodych, które w poniedziałek wieczorem rozpocznie się w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Tematem przewodnim tej edycji będzie „Nowe życie”.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM) organizują franciszkanie z krakowskiej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię w klasztorze i sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

Wyjaśniając hasło przewodnie tegorocznego zimowego FSM organizatorzy wyjaśniają, że chodzi o stworzenie młodzieży przestrzeni „do refleksji nad codziennością i zachwycenia się jej prostotą”.

„Motyw przewodni ma zachęcić do docenienia szczęścia, jakiego każdy doświadcza w niepozornych wydarzeniach. Ideą Franciszkańskich Spotkań Młodych jest zwrócenie uwagi uczestników ku konkretnemu zagadnieniu z życia duchowego” – mówił szef FSM o. Marcin Drąg.

Zimowe edycje różnią się od letnich, głównie charakterem programu. Większość punktów, takich jak: konferencje tematyczne, panele dyskusyjne, odbywa się w Domu Pielgrzyma, a także w kościele, gdzie odbywają się Msze św. i nabożeństwa, adoracja Najświętszego Sakramentu.

Zimowe FSM gromadzi znacznie mniejszą liczbę uczestników niż letnie. Uczestnikami są uczniowie powyżej 15 roku życia i studenci. Rzeczniczka FSM Marta Górka podała, że w tej zimowej edycji weźmie udział 160 młodych osób z Podkarpacia oraz Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Bielska-Białej.

O. Marcin Drąg zapewnił, że jest też czas na integrację i spotkania w przestrzeni otwartej, bowiem lutowe FSM jest też zimowiskiem.

„Nie zabraknie więc spacerów oraz zjazdów na sankach z pobliskich pagórków. Młodzież przyjeżdża z różnych miejscowości, więc miło jest patrzeć, jak nawiązują nowe znajomości, a nie rzadko długoletnie przyjaźnie” – zaznaczył szef FSM.

Spotkanie zakończy się poranną Mszą świętą w sobotę.

Zimowe FSM odbywa się od 2007 roku, w czasie ferii zimowych dla części województw. Zimowe Spotkanie trwa 6 dni i, w przeciwieństwie do wakacyjnego, jest zamknięte. Odbywa się w mniejszym gronie niż wakacyjne, a jego charakter jest bardziej rekolekcyjny. Uczestnicy mają zapewniony nocleg w Domu Pielgrzyma i wyżywienie.

Wakacyjny FSM jest najstarszym zlotem modlitewnym młodzieży w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1988 roku w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, w ostatnim pełnym tygodniu lipca. Co roku gromadzi około 1,5 tys. osób z całego kraju.

Pomysłodawcą oraz pierwszym dyrektorem FSM był o. Ryszard Wróbel. Przez pierwsze 23 edycje Spotkania były realizowane pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą”. Od 24. FSM młodzież przyjeżdża na Kalwarię w myśl „Projektu Mesjasz”, ale każdego roku Spotkanie ma dodatkowo temat przewodni. Od 29. edycji szefem FSM jest o. Marcin Drąg.

Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679) z pobudek religijnych. Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

Obecnie w zabytkowym kościele znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku znajdował się on w kościele oo. franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. W 1672 roku, po zdobyciu miasta przez Turków, obraz ukryto i kilka lat później przeniesiono do Kalwarii Pacławskiej.

Długość Drogi Krzyżowej w Kalwarii wynosi nieco ponad 1,5 kilometra. Obecnie na dróżkach pątniczych znajduje się 42 kaplice (murowane i drewniane) i pięć figur. Najstarsze pochodzą z ok. 1825 roku – nie zachowały się obiekty wzniesione przez Fredrę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl