100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę na Darze Młodzieży w Japonii

Dar Młodzieży, który w ramach „Rejsu Niepodległości” opływa świat, zacumuje w Osace. Załoga statku będzie uroczyście świętować w tym miejscu 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wraz z władzami i mieszkańcami Japonii.  

Pierwszym sygnałem, który zapoczątkuje święto 11 listopada w Kraju Kwitnącej Wiśni będzie salut wodny z pokładu japońskiej straży pożarnej. Wpłyniecie Daru Młodzieży do portu w Tempozan Wharf  zaplanowane jest na godz. 10.00 czasu miejscowego (godz. 02.00 czasu polskiego). Obecna będzie japońska orkiestra bębniarzy.

O godz. 11.00 nastąpi uroczyste powitanie Białej Fregaty, w którym będą uczestniczyć m.in.: Jacek Izydorczyk, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Przewodnicząca Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej, Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ oraz burmistrz Osaki Yoshimura Hirofumi.

W ramach akcji „Niepodległa do Hymnu!” odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. Po nim przemówienia wygłoszą przedstawiciele władz Polski i Japonii, którzy wcześniej powitają Dar Młodzieży w porcie Osaki.

Następnie słowo do zebranych skieruje kapitan statku Rafał Szymański, po czym zaprosi witające osoby na podkład.

Na godz. 17.30 zaplanowana jest Msza św. na Darze Młodzieży.

Zwiedzanie Białej Fregaty będzie możliwe w godz. 15.30 – 17.00. Do wzięcia udziału w uroczystościach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zachęca również strona japońska.

Dar Młodzieży wyruszył w Rejs Niepodległości dookoła świata 20 maja br. z portu w Gdyni. W wydarzeniu bierze udział blisko 1000 młodych osób z całej Polski. Biała Fregata odwiedza 22 porty osiemnastu państw, m.in. Kapsztadu, Hongkongu czy Los Angeles. 22 stycznia 2019 r. wpłynie do Panamy, by razem z Ojcem Świętym Franciszkiem uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży.

RIRM

 

 

 

drukuj