fot. PAP/Jakub Kamiński

100 lat od utworzenia ordynariatu polowego Wojska Polskiego

Mija sto lat od utworzenia ordynariatu polowego Wojska Polskiego. We wtorek w katedrze polowej odbyły się uroczystości rocznicowe.

5 lutego 1919 r. Ojciec Święty Benedykt XV wyraził zgodę na utworzenie pierwszego polskiego biskupstwa polowego. Zaszczytną posługę pierwszego biskupa polowego powierzono ks. bp. Stanisławowi Gallowi.

– Ten człowiek był staranie wykształcony, miał wielką osobowość i był także bardzo zdolnym organizatorem. Tym się wykazał – zaznaczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Posługa kapelana wojskowego to wyjątkowo trudna i niezwykła służba – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości stulecia utworzenia ordynariatu polowego.

– Jakiż ciężar moralny trzeba w sobie nieść, jakże wiele trzeba modlitwy, ale z drugiej strony trzeba iść z żołnierzem do walki – powiedział prezydent RP.

Kapelani od zawsze towarzyszyli obrońcom Ojczyzny. Ich rola przed walką, jak i w czasie walki była wyjątkowa – zauważył dr Robert Derewenda.

– Trzeba pamiętać, że bez religii, bez wiary w to, iż życie nie kończy się wraz ze śmiercią – trudno byłoby narażać swoje życie i stanąć do obrony Ojczyzny – wskazał historyk.

I tę prawdę żołnierzom przypominali właśnie kapelani. Przed walką słuchali spowiedzi żołnierzy, konającym towarzyszyli w odejściu, walczącym udzielili absolucji. Biskupi polowi i kapelani wielokrotnie zdawali egzamin z wierności – przypominał ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

– A kiedy trzeba było rezygnowali z bycia wolnymi i udawali się do obozów jenieckich. Wielu z nich połączył los w wojennej mogile, tak jak to było na Wschodzie w Katyniu – podkreślił ks. bp Józef Guzdek.

Kościół, a także władze państwowe rozumiały tą szczególną posługę kapelanów wojskowych. Tak było w 1919 i w 1990 roku.

– Kiedy powstawała III RP próbowało w jakiś sposób wskrzesić tradycje II RP, również w wojsku, czyli nawiązano do ordynariatu Wojska Polskiego – powiedział dr Robert Derewenda.

Misję odbudowania ordynariatu polowego i przywrócenia wojsku kapelanów z prawdziwego zdarzenia Ojciec Święty Jan Paweł II powierzył ks. bp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi. W czasie pokoju posługa kapelanów jest zbliżona do posługi zwykłych księży. To głównie praca w parafiach podległych ordynariatowi.

– Opiece duszpasterskiej podlegają rodziny wojskowe, żołnierze, ewentualnie funkcjonariusze Straży Granicznej – zaznaczył ks. kpt Andrzej Szpura, kapelan w parafii wojskowo-cywilnej pw. Św. Jerzego w Sopocie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl