[NA ŻYWO] WSKSiM: Trwa konferencja podsumowująca projekt „Kampania edukacyjna STOP SMOG”

W auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa konferencja podsumowująca projekt „Kampania edukacyjna STOP SMOG”.

W spotkaniu uczestniczą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prelegenci poruszają tematy takie jak: „Wymogi emisyjne dla wytwórców ciepła wynikające z polityki środowiskowej Unii Europejskiej w ramach poprawy jakości powietrza”, czy „Emisja zanieczyszczeń z pojazdów samochodowych w miastach”.

Wśród prelegentów są m.in. Paweł Sałek – podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Krzysztof Melka – doradca Ministerstwa Środowiska i prof. Zdzisław Chłopek.

Konferencję zainaugurował wiceszef resortu środowiska Andrzej Konieczny. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na działania, które można podejmować w celu ochrony czystości powietrza.

To, co możemy na co dzień zrobić, szczególnie jako mieszkańcy naszych osad, nie mówię o budownictwie i mieszkalnictwie wielkogabarytowym, ale jako mieszkańcy naszych osad i domostw to to, że możemy zmienić styl spalania. Możemy spalanie dolne zamienić na spalanie górne. Taki prosty manewr w postaci spalania w lokalnych kotłach pozwala znacznie ograniczyć tę niską emisję. Jest to proste i łatwe do zastosowania – podkreślał Andrzej Konieczny.

Rektor uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR wskazywał, że WSKSiM od dłuższego czasu włącza się w kwestie ochrony środowiska.

– Nasza uczelnia już od przynajmniej 10 lat włącza się w przestrzeni polskiej bardzo czynnie w politykę ochrony środowiska mając bazę teologiczną, antropologiczną. To nie jest przypadkowe, że właśnie przy Radiu Maryja, TV Trwam i tej uczelni takim tematem się zajmujemy, bo to jest temat, który dotyczy człowieka jako dar Boży – mówił rektor WSKSiM.

Głos zabrał także szef resortu środowiska prof. Jan Szyszko. W swoim wystąpieniu minister podsumował blisko dwutygodniowy Szczyt Klimatyczny, który zakończył się nad ranem w Bonn.

– Finał jest tego rodzaju, że przy pełnym aplauzie i przy dużych oklaskach około 2 w nocy przyjęta została decyzja, że COP24 będzie organizowany w Katowicach. Będziemy gościli cały świat i mam nadzieję, że przy dobrej współpracy ze wszystkimi państwami świata będziemy starali się osiągnąć to, co uważa się za niemożliwe: uzyskać konsensus dla działań zgodnie z porozumieniem paryskim. A jeszcze raz chcę powiedzieć, że porozumienia paryskie to nie jest dekarbonizacja. Porozumienie paryskie mówi: mamy dążyć do neutralności klimatycznej, mamy emitować tyle CO2, ile mamy pochłaniać z powrotem – mówił minister środowiska.

Na zakończenie konferencji odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom studiów podyplomowych na kierunku „Ekologia i zarządzanie”.

Transmisję z wydarzenia przeprowadzi działająca na uczelni studencka telewizja Tilma.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl