WSKSiM: trwa drugi dzień kongresu „Katolicy i niepodległość – szanse i zagrożenia”

Trwa drugi, a zarazem ostatni dzień międzynarodowego kongresu „Katolicy i niepodległość – szanse i zagrożenia”. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili prelegenci m.in. z Argentyny, Meksyku, Filipin i oczywiście z Polski. Organizatorem jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

Drugi dzień kongresu rozpoczęła uroczysta Msza święta w Sanktuarium najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Pierwszy punkt drugiego dnia konferencji to wykład prof. Mirosław Piotrowskiego na temat niepodległości w Unii Europejskiej. Zaplanowano również wykłady profesorów m.in. z Meksyku, Namibii, Watykanu i Filipin.

Wczoraj o zagrożeniach dla polskiej suwerenności mówił Prefekt-Senior Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej ks. kard. Zenon Grocholewski.

 – Czy nie jest zagrożeniem niepodległości, np. ingerencja obcych mediów, starających się narzucić jakiemuś krajowi ich własną ideologię czy wizję rzeczywistości? Czy nieuzasadniona interwencja organizacji międzynarodowych w sprawy wewnętrzne kraju? Uzależnienie się ekonomiczne od obcych kapitałów? – pytał ks. kard. Zenon Grocholewski.

Aby utrzymać niepodległość należy pamiętać o jej początkach – wskazała w specjalnym liście premier Beata Szydło. Odczytał go zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot.

 – Nasza narodowa suwerenność wyrosła z chrześcijańskich korzeni, bolesnych historycznych doświadczeń i heroicznych wzorców poświęcenia dobru wspólnemu. Jest dla nas wartością fundamentalną – napisała w liście premier Beata Szydło.

Wartością, która przez liberalno-lewicowe środowiska postrzegana jest jako nacjonalizm. Różnica jest jednak znacząca – podkreślała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin.

 – Ta granica jest bardzo klarowna i jasna. Patriotyzm oznacza przywiązanie do własnej tradycji. Nacjonalizm przede wszystkim jest sprzeczny z chrześcijaństwem i katolicyzmem. To chrześcijaństwo powinno łagodzić ekscesy nacjonalizmu – wyjaśniła prof. Magdalena Gawin.

Należy także pamiętać, że niepodległość Polski nie jest celem samym w sobie – zaznaczył profesor Grzegorz Kucharczyk.

 – Niepodległość Polski właściwie jest pewnym narzędziem, pewnym instrumentem do tych celów wyższych – wskazał prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk.

Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR, podziękował za to, że już od dziesięciu lat w murach toruńskiej uczelni gromadzą się naukowcy z całego świata, aby dyskutować o ważnych dla katolików sprawach.

Tegoroczny temat kongresu nawiązuje do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

TV Trwam News/RIRM

drukuj