Topienie stoczni


Sejm przyjął informację o sytuacji w polskich stoczniach

Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli wczoraj do marszałka Sejmu wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu ministra skarbu w rządzie PiS Wojciecha Jasińskiego. Ich zdaniem, zaniechał on działań naprawczych w przemyśle stoczniowym. Politycy PiS ripostują, że taki wniosek nie ma uzasadnienia merytorycznego i zapowiadają złożenie po zakończeniu negocjacji z Komisją Europejską wniosku o wotum nieufności dla ministra Aleksandra Grada.

Zdaniem wiceszefa „Solidarności” Stoczni Gdańsk Karola Guzikiewicza, kroki podejmowane przez polityków Platformy to „walka polityczna i hucpa”, ponieważ proponowane przez nich rozliczenie dotyczy tylko politycznych adwersarzy, a nie obejmuje wszystkich odpowiedzialnych po roku 1989. Wnioski Guzikiewicza pośrednio potwierdził wczoraj szef Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski, który stwierdził, że wobec poprzednich ministrów, poza Jasińskim, nie ma tak jednoznacznych dowodów, aby formułować wnioski o Trybunał Stanu. Inaczej wypowiedział się kolega partyjny Chlebowskiego Michał Stuligrosz, który uważa, iż wniosek dotyczący Jasińskiego może być jednak poszerzony o kolejne osoby, jeśli takie uzasadnienie pojawi się w trakcie prac nad wnioskiem o sąd nad Jasińskim. Według Guzikiewicza, rząd Tuska przygotowuje „ukrytą likwidację” polskich stoczni.

Podstawą wniosku, który zawiera trzy zarzuty, jest biała księga ministra Grada. Pierwszy zarzut to przedłużenie procesu prywatyzacji stoczni, drugi przygotowanie planów restrukturyzacji stoczni bez uzasadnienia popartego rachunkiem ekonomicznym, w tym wydzielenie Stoczni Gdańsk ze Stoczni Gdynia, a trzeci to rzekomy brak zainteresowania ofertami podjęcia negocjacji nabycia stoczni przez prywatnych inwestorów w latach 2006-2007. Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej będzie pracowała nad wnioskiem, przesłuchując kolejnych świadków, a procedura ta ma potrwać kilka miesięcy.

– Wniosek nie broni się z żadnej strony, ani merytorycznej, ani prawnej – powiedział były wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz (PiS). Według posłów PiS, taki wniosek to osłabienie pozycji negocjacyjnej strony polskiej w ostatnich dniach trudnych negocjacji z inwestorami i KE.

Z tego powodu PiS rozważa złożenie wniosku o odwołanie Aleksandra Grada z funkcji ministra skarbu po zakończeniu procesu prywatyzacji stoczni. – Trwają już prace nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra skarbu Aleksandra Grada – powiedział wczoraj szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski. Dodał, że wniosek zostanie złożony w Sejmie w „niedługim czasie”. – Wstrzymujemy się z tą decyzją – powiedział wczoraj Dawid Jackiewicz, dodając, że chodzi o toczące się negocjacje, a dalsze losy wotum nieufności zależą od postawy ministra Grada w końcowej fazie walki o polskie stocznie.

Wczoraj szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak zapowiedział, że będzie rekomendował Lewicy poparcie wniosku PO o postawienie byłego ministra Wojciecha Jasińskiego przed TS.

Stoczniowe związki zawodowe obawiają się, że rząd przygotowuje scenariusz upadłości polskich stoczni, gdyż – według mediów – zatrudnił już firmę pijarowską i kancelarię doradczą, która programuje oprawę medialno-techniczną dla takiego rozwoju wypadków.

Sejm przyjął wczoraj informację rządu na temat sytuacji stoczni Szczecińskiej Nowa, Gdańsk i Gdynia większością 223 posłów, przy sprzeciwie 183 posłów i wstrzymujących się 11 posłach.


Paweł Tunia
drukuj