Szefowie MSZ Polski i Szwecji udadzą się z wizytą do Gruzji

Rozmowy przed szczytem Partnerstwa Wschodniego oraz wyrażenie poparcia dla integralności terytorialnej Gruzji to jedne z głównych celów wizyty w tym kraju szefów Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Szwecji: Witolda Waszczykowskiego i Margot Wallstroem – poinformował PAP resort dyplomacji.

Jak podkreśliło biuro prasowe MSZ, wizyta ma być świadectwem zaangażowania Polski i Szwecji, jako inicjatorów Partnerstwa Wschodniego, w tę politykę Unii Europejskiej. Ministrowie chcą też wyrazić uznanie dla Gruzji „jako kraju, który osiągnął największe postępy we wdrażaniu reform przewidzianych w ramach umów stowarzyszeniowych i o wolnym handlu z UE” oraz zaznaczyć swoje wsparcie dla jej aspiracji do członkostwa w UE i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Według zapowiedzi MSZ, szefowie dyplomacji Polski i Szwecji spotkają się w Gruzji z prezydentem tego kraju Giorgim Margwelaszwilim, premierem Giorgim Kwirikaszwilim oraz wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Micheilem Dżanelidze. Planowane są też rozmowy z przedstawicielami gruzińskich organizacji obywatelskich.

Według informacji polskiego resortu dyplomacji głównymi tematami rozmów politycznych prowadzonych w Tbilisi przez szefów MSZ Polski i Szwecji mają być przygotowania do szczytu z udziałem szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej oraz Partnerstwa, który odbędzie się 24 listopada 2017 r. w Brukseli, a także przyszłość polityki Partnerstwa po Szczycie oraz miejsce Gruzji w jej ramach.

Rano, po rozmowach Witolda Waszczykowskiego i Margot Wallstroem z ich gruzińskim odpowiednikiem, zaplanowano wspólną konferencję prasową z ich udziałem.

Jak podkreśliło MSZ, przy okazji wizyty w Gruzji ministrowie chcą okazać swoje „poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji” oraz podkreślić konieczność „kontynuacji wysiłków międzynarodowych na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Abchazji i Osetii Południowej”.

W związku z tym Witold Waszczykowski i Margot Wallstroem odwiedzą siedzibę biura terenowego Misji Obserwacyjnej UE w Mcchecie, gdzie mają się spotkać z p.o. szefa Misji Erikiem Hoeegiem oraz Polakami i Szwedami pełniącymi tam służbę. Jak podało MSZ, ministrowie odwiedzą także linię rozgraniczenia w okolicy Odzisi, przy granicy z Osetią Południową.

Dzisiejsza wizyta odbędzie się niespełna miesiąc po wizycie dwustronnej szefa polskiego MSZ w trzech państwach Kaukazu Południowego, w tym w Gruzji. Witold Waszczykowski mówił wtedy, że w rozmowach prowadzonych w kontekście szczytu PW Polska dąży do udoskonalenia programu poprzez budowanie coraz większej liczby połączeń drogowych, infrastrukturalnych, komunikacyjnych między krajami członkowskimi UE a jej wschodnimi partnerami. Deklarował zarazem, że Polska opowiada się za perspektywą pełnego członkostwa w UE dla „Gruzji i innych krajów partnerskich”.

Według informacji PAP z Brukseli w przekazanym do stolic państw PW projekcie deklaracji, która ma zostać ogłoszona na brukselskim szczycie Partnerstwa, UE uznała „europejskie aspiracje i europejski wybór” Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Na idące dalej stwierdzenia nie zgodziła się Holandia – podali dyplomaci.

Szczyt PW w Brukseli będzie pierwszą od dwóch lat okazją do spotkania szefów państw i rządów 28 krajów unijnych z przywódcami Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Armenii i Azerbejdżanu. Ostatni raz spotkanie na tym szczeblu odbyło się w 2015 r. w Rydze.

Program Partnerstwa Wschodniego UE powstał w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji. Obejmuje sześć krajów: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl