Szczyt klimatyczny w Bonn

W poniedziałek w niemieckim Bonn rozpocznie się szczyt klimatyczny. Ma on być kontynuacją spotkania w Paryżu, gdzie wypracowano porozumienie ws. redukcji emisji gazów cieplarnianych. Na czele polskiej delegacji stanie minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Choć rozpoczynająca się jutro konferencja klimatyczna odbędzie się w Bonn, Niemcy są jedynie jej organizatorem technicznym. Prezydencję nad 23. sesją konferencji ONZ sprawuje bowiem Fidżi.

Przedstawiciele krajów z całego świata mają jasny cel – mówi minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– To jest jeden z etapów dojścia do wytyczenia mapy drogowej postepowania do końca obecnego wieku. Ta mapa drogowa ma powstać podczas 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Polsce w Katowicach – zaznacza minister środowiska.

Innym z ważnych etapów na droczenie do klimatycznej stabilizacji było porozumienie paryskie z 2015 roku. W jego ramach uzgodniono utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury poniżej dwóch stopni Celsjusza, a to osiągnąć można poprzez redukcję gazów cieplarnianych w ramach koncepcji zrównoważonego rozwoju.

– Polska jest liderem w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, będziemy mówili, że redukcja emisji gazów cieplarnianych jest niezwykle ważna w krajach wysokorozwiniętych, tam gdzie ta emisja w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest bardzo duża – podkreśla prof. Jan Szyszko.

Jak mówi wiceminister środowiska Paweł Sałek, Polska promuje własną, skuteczną metodę walki z emisją gazów cieplarnianych, czyli zalesianie.

– Tak ażeby dwutlenek węgla, który jest emitowany przez człowieka można było wychwytywać przez żywe zasoby przyrodnicze, takie jak lasy, gleby, także przez stymulację pewnych procesów przyrodniczych poprzez tak zwaną inżynierię ekologiczną ażeby spowodować by ta ilość dwutlenku węgla mogła być pochłonięta – akcentuje wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Jak dodaje prof. Jan Szyszko z lasów uzyskujemy także odnawialne źródło energii w postaci drewna.

– To drewno jest również materiałem budowlanym, które powstaje poprzez absorbcję dwutlenku węgla, a nie poprzez emisję. Należy pamiętać, że jeżeli  wyprodukujemy stal albo cement – to musimy wyemitować dwutlenek węgla, a przy drewnie go pochłaniamy. Będziemy też mówili o tym, że lasy pełnią ogromną rolę w zakresie środowiskowym pod względem jakości wody – podkreśla szef resortu środowiska.

Nie tylko wody, ale także gleby, niezbędnej do produkcji żywności. To właśnie wylesienie prowadzi do pustynnienia, a co za tym idzie, do migracji ludności. Dlatego tak ważne jest, by promować lasy jako środek do walki z globalnymi zagrożeniami. Kluczowe jest także dbanie o zasoby leśne i zwalczanie wszelkich niekorzystnych zjawisk, takich jak chociażby gradacja kornika drukarza. Działanie szkodnika doprowadziło do ogromnych strat w Puszczy Białowieskiej, jednak dzięki natychmiastowym działaniom obecnego kierownictwa Ministerstwa Środowiska sytuację udało się zahamować.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl