Świątynia musi być piękna!

Twórcy proszą Benedykta XVI o powstrzymanie brzydoty w architekturze sakralnej

List otwarty – protest przeciwko budowie kościołów, których architektura nie ma nic wspólnego z sakralnym wymiarem tych budowli, napisali do Benedykta XVI włoscy intelektualiści: artyści, architekci, teolodzy, filozofowie, historycy i dziennikarze.

List został opublikowany w związku z zapowiedzianym na 21 listopada spotkaniem Ojca Świętego z artystami. „Z dnia na dzień powstają wciąż nowe obiekty sakralne pozbawione sacrum i świadczące o braku znajomości liturgii, kierujące się wyłącznie względami funkcjonalnymi bądź szalonymi i arbitralnymi kaprysami architektów” – piszą w nim do Papieża przedstawiciele świata włoskiej kultury. Niepokój intelektualistów budzi także wystrój wewnętrzny niektórych świątyń. „W naszych kościołach mnożą się abstrakcyjne obrazy i symbole (ogólnoreligijne), nie przedstawiają one jednak żadnych treści katolickich” – podkreślają autorzy listu cytowanego przez Radio Watykańskie Na koniec swojego apelu do Ojca Świętego formułują wniosek, iż dziwaczna architektura nowoczesnych świątyń, zamiast sprzyjać – przeszkadza w tworzeniu atmosfery sacrum, a przecież taka właśnie atmosfera powinna być w kościele, szczególnym miejscu spotkania człowieka z Bogiem. Odpowiedzialnością za ten chaos architektoniczny autorzy listu obciążają przede wszystkim twórców nietrafionych pod tym względem projektów, ale czują też żal do władz kościelnych zamawiających je i ostatecznie akceptujących. Dlatego swój protest kierują do głowy Kościoła, Benedykta XVI, i apelują o możliwie szybkie wyznaczenie jasnych granic (poprzez opracowanie i wydanie dokumentu w tej sprawie) dla wybujałej fantazji pracujących dla Kościoła architektów.

Trwająca już kilka lat, w wielu miejscach świata, gdzie obecny jest Kościół katolicki, dyskusja na temat współczesnego kształtu architektury kościelnej, w ostatnich miesiącach przybiera na sile. Powstały we Włoszech list został sformułowany w kontekście protestów mieszkańców umbryjskiego miasta Foligno, niegodzących się na architektoniczny pomysł na nowy kościół, który tam wzniesiono, autorstwa architektów Massimiliana i Doriana Fuksasów. Ma on industrialną formę betonowego sześcianu, który bardziej przypomina blok reaktora elektrowni jądrowej niż kościół. Tym bardziej dziwi fakt, iż projekt ten w 2001 roku zdobył nagrodę w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Conferenza Episcopale Italiana na budowę nowych kościołów. Czy ta decyzja jury ma oznaczać, że współczesne kościoły mają wyglądać jak fabryki?

Adam Białous

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl