Rzecznik ZUS radzi Emerytura na dowód

Sam fakt posiadania długoletniego stażu pracy nie wystarczy do przyznania emerytury. Staż ten bowiem wraz z zarobkami należy udokumentować w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jak to zrobić? Jakie zebrać dowody?

Otóż dowody te należy podzielić na dwie kategorie: dokumentujące staż pracy i osiągane w tym czasie wynagrodzenie. Zacznijmy od dokumentów potwierdzających staż ubezpieczeniowy. Najlepiej jest dysponować pisemnym zaświadczeniem pracodawcy, świadectwem pracy lub legitymacją ubezpieczeniową, która zawiera informacje pracownicze. Dowodem stażu pracy może być również orzeczenie sądu. Zdarza się, że gromadząc dokumentację stażową, przyszły emeryt dowiaduje się, iż jego były zakład pracy już nie istnieje. Co wtedy? Gdzie starać się o zaświadczenie o przepracowanych latach? Otóż dokument taki może wydać następca prawny zlikwidowanego zakładu. Jeżeli następca prawny nie istnieje, należy zwrócić się do instytucji przechowującej dokumentację pracowniczą dawnego pracodawcy. Może to być organ założycielski zakładu pracy, archiwum państwowe lub prywatna firma archiwizująca dokumentację. Jeżeli zainteresowany ma problem ze zgromadzeniem dokumentacji pracowniczej, Zakład może uwzględnić dowody pośrednie, które potwierdzą poszczególne okresy pracy. Wśród nich są: legitymacja służbowa, umowa o pracę, wpisy w dowodzie osobistym bądź pisma od pracodawcy, na podstawie których można ustalić okres zatrudnienia. W przypadku, gdy istnieje problem z zebraniem nawet dowodów pośrednich, ZUS może dopuścić dowody z zeznań świadków. Tych zaś powinno być dwóch i najlepiej gdyby byli dawnymi współpracownikami osoby wnioskującej o emeryturę. Jednak – co bardzo istotne – zeznania świadków mogą stanowić dowód zatrudnienia przypadającego przed 15 listopada 1991 roku. Zeznania świadków nie są brane pod uwagę w odniesieniu do stażu pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Tego typu pracę powinien poświadczyć pisemnie sam pracodawca lub w przypadku jego braku – archiwum.

Udokumentowanie stażu pracy ma wpływ na przyznanie emerytury, jednak nie ma wpływu na jej wysokość. Ta bowiem zależy od osiąganych w danym okresie wynagrodzeń, które także należy udowodnić. Podstawowym dokumentem potwierdzającym uzyskiwane wynagrodzenie jest wystawione przez pracodawcę zaświadczenie na „zusowskim” druku ZUS Rp-7. Wielkości zarobków może również dowodzić legitymacja ubezpieczeniowa ze szczegółowymi adnotacjami pracodawcy. Zaświadczenie o osiąganych zarobkach może być także wystawione na podstawie akt osobowych pracownika, np. umowy o pracę, powołania, mianowania. ZUS, wyliczając emeryturę, bierze pod uwagę tylko te składniki wynagrodzenia, które przysługiwały bezwarunkowo w określonej wysokości. Podkreślić trzeba, że osiąganych zarobków nie można udowodnić zeznaniami świadków.


Przemysław Przybylski
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl