Rada Powiatu w Świdniku

Stanowisko 

Rady Powiatu w Świdniku z dnia 28 lutego 2012 r.

w sprawie odmowy udzielenia miejsca na cyfrowym multipleksie dla Telewizji Trwam

Społeczność miasta Świdnika i powiatu świdnickiego w ostatnich dniach uroczyście świętuje XXX rocznicę Świdnickich Spacerów. W lutym 1982 roku świdniczanie wychodzili demonstracyjnie na główną ulicę miasta w godzinie nadawania dziennika telewizyjnego. W oknach mieszkań pojawiały się wyłączone telewizory i zapalone świece. Pochodzący z różnych stron Polski mieszkańcy młodego Świdnika zademonstrowali opór wobec totalitarnej władzy, jej telewizyjnej propagandy i przywiązanie do autentycznej wolności i prawdy.

Radosne świętowanie w wolnej Polsce, nawiązujące do tamtych odważnych gestów, zakłócają jednak współczesne problemy odnoszące się do dziedziny komunikacji społecznej. Do radnych Rady Powiatu w Świdniku docierają liczne głosy zaniepokojenia ze strony funkcjonujących w powiecie organizacji, a także od osób indywidualnych, dotyczące niezrozumiałej decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Odmówiła ona rozszerzenia koncesji dla Telewizji Trwam i umieszczenia tego kanału na pierwszym bezpłatnym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wobec braku argumentów przemawiających za tą decyzją uzasadnione wydaje się stwierdzenie, iż w tym przypadku wolność w zakresie komunikacji społecznej jest administracyjnie ograniczana. Dokonało się to z naruszeniem konstytucyjnych wolności i szczegółowych przepisów prawa. Sytuacja ta jest w głębokim kontraście do wolnościowych dążeń wyrażonych trzydzieści lat temu poprzez Świdnickie Spacery. Ich symbol ? wyłączony telewizor ? przypomina, że żadna władza nie może arbitralnie, wbrew społecznym odczuciom, ingerować w sferę społecznej komunikacji.

Jedynie pilna zmiana dyskryminacyjnej decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może naprawić zaistniałą szkodę, polegającą m.in. na podważeniu autorytetu administracji publicznej. W imieniu mieszkańców Powiatu Świdnickiego w Świdniku zainteresowanych poszerzeniem oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej domagamy się pilnego usunięcia zaistniałej niesprawiedliwości. Apelujemy o niezwłoczne umieszczenie TV Trwam na pierwszym multipleksie oraz o wszechstronny wysiłek Krajowej Rady na rzecz pogłębienia zaufania obywateli do organów państwa.

Przewodniczący

Rady Powiatu w Świdniku

Ryszard Borowiec

Do wiadomości:

Jan Dworak, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Radio Maryja, ul. Żwirki i Wigury 80, 87-100 Toruń

drukuj