Poszukiwany specjalista – inżynier informatyk

WSKSiM kształci grafików komputerowych i techników multimedialnych

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, powszechnie znana z takich kierunków, jak dziennikarstwo, politologia, kulturoznawstwo, kształci też młodzież na studiach informatycznych na specjalnościach: techniki multimedialne oraz grafika komputerowa. Studia zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne trwają 3,5 roku i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera informatyka.

Absolwenci tego kierunku w WSKSiM to specjaliści przygotowani do sprostania wyzwaniom informatycznym stawianym im przez współczesne media elektroniczne, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Są świetnie przygotowani do pracy na stanowiskach: webmaster, grafik komputerowy, montażysta danych audiowizualnych, programista systemów informatycznych, administrator systemów informatycznych i sieci komputerowych.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zajęcia na tych kierunkach prowadzi kadra naukowa złożona ze specjalistów z czołowych uczelni krajowych. Warto podkreślić, że nauka odbywa się w pracowniach doskonale wyposażonych w sprzęt i oprogramowanie informatyczne. Program studiów obejmuje między innymi: naukę programowania w różnych językach, naukę efektywnej pracy zespołowej w ramach projektów grupowych, technologie internetowe, sieci komputerowe oraz naukę języka angielskiego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Duży nacisk kładzie się na praktyczne posługiwanie się szerokim spektrum narzędzi informatycznych służących do efektywnego zarządzania i monitorowania systemów informatycznych i sieci komputerowych, a także ich nowoczesnych zastosowań w administracji, przemyśle i biznesie. Służą temu praktyki studenckie w firmach i instytucjach o profilu informatycznym, które mają pomóc w praktycznym wykorzystaniu zdobytej uprzednio wiedzy oraz w przygotowaniu do pracy zawodowej. Nie do przecenienia są w tym względzie praktyki w Telewizji Trwam. Obsługa najnowocześniejszej kamery, montaż filmu czy dźwięku to dla każdego ambitnego studenta WSKSiM niemalże chleb powszedni.

Mirosław Politowski


Atrakcyjna oferta dla studentów


Dr Krzysztof Grudzień, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu:

Grafika komputerowa i techniki multimedialne to dwie specjalności, które zdobywają coraz większą popularność wśród studentów wybierających studia informatyczne na polskich uczelniach. Wspomniane wyżej typy specjalności na kierunku informatyka są nastawione na przyswojenie studentom nie tylko obsługi samych narzędzi, którymi można przetwarzać czy to grafikę wektorową, czy to rastrową (mam tu na myśli zdjęcia, które najczęściej są przegrywane do komputera, a następnie „obrabiane” w jakichś programach do tego służących), ale przede wszystkim metod budowy i sposobów działania takich aplikacji. Informatyk powinien posiadać umiejętność stworzenia, zbudowania narzędzi, które następnie umożliwią łatwe korzystanie z nich innym adeptom sztuki grafiki komputerowej czy techniki multimedialnej niekoniecznie kończącym kierunki informatyczne. Samo stosowanie takich „gotowych” narzędzi nie powinno być najważniejszą rzeczą dla informatyka. Jestem przekonany, że każda osoba, która ma choć trochę do czynienia z komputerem, będzie potrafiła zastosować funkcje do przetwarzania zgromadzonych danych graficznych w komputerze, z oprogramowania i użyć ich do swoich celów.

Obecnie wymaga się od informatyków – i tego też uczymy studentów kierunków grafika komputerowa i techniki multimedialne w WSKSiM w Toruniu – znajomości algorytmów i struktur danych do przetwarzania, czy to pojedynczych obrazów, czy sekwencji obrazów tworzących film. Bardzo popularne ostatnio filmy wykorzystują bowiem pewne efekty specjalne, które są „robione” – tak to kolokwialnie nazwę – przy użyciu komputera. Tu z pomocą przychodzą wspomniane algorytmy. Dzięki nim jesteśmy w stanie skonstruować narzędzie umożliwiające tworzenie efektów specjalnych, które następnie z zapartym tchem podziwiać możemy w kinie, na komputerze czy też w telewizji. To tylko jedna z przestrzeni, jaką zajmuje się dzisiaj grafika komputerowa, a dokładnie informatycy kończący ten kierunek studiów. Inną możliwością jest przetwarzanie fotografii cyfrowej, czyli tzw. retusz. Jest on popularny i często wykorzystywany przez różnego rodzaju wydawców czasopism. Grafik komputerowy zatrudniony w wydawnictwie musi umiejętnie używać oprogramowania dedykowanego do celów przetwarzania zdjęć (w takich przypadkach przydatny staje się zmysł artystyczny), by po ich wydrukowaniu czasopismo było bardzo atrakcyjne i ciekawe. Specjaliści z tych dziedzin są obecnie bardzo poszukiwani na rynku pracy.

Najlepsza wiedza, znakomici wykładowcy

Lila Woźniak, studentka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, II rok, informatyka:

Już w liceum wykazywałam duże zainteresowanie rozwijającymi się technologiami informacyjnymi. Myśląc o studiach wyższych, poszukiwałam zatem uczelni, która zapewniłaby mi nie tylko dostęp do najlepszej wiedzy z tego zakresu, ale również proponowała nowoczesne zaplecze techniczne i możliwość praktycznego wykorzystania nabytych umiejętności.

Jestem zadowolona z dokonanego przeze mnie ponad rok temu wyboru. Moja uczelnia, WSKSiM, współpracuje z wykładowcami jednej z najlepszych politechnik w Polsce, co gwarantuje naszym studentom informatyki wysoko wyspecjalizowaną kadrę. Wykładowcy, których spotykamy w murach uczelni, to wybitni przedstawiciele świata nauki, oferujący nie tylko rzetelne przygotowanie merytoryczne w zakresie prowadzonych zajęć, ale również posiadający potrzebne w pracy ze studentami talenty pedagogiczne i umiejętności dobrej komunikacji interpersonalnej. Tempo procesu dydaktycznego podczas wykładów i zajęć jest przystosowane do percepcyjnych możliwości słuchaczy, a prowadzący wykazują ogromne zaangażowanie i cierpliwość. Wiedzę, którą zdobywamy na wykładach, mamy możliwość wykorzystać podczas ćwiczeń prowadzonych w pracowniach informatycznych wyposażonych w najnowszy technologicznie sprzęt, co przy tak dynamicznie rozwijającej się dziedzinie jest niezwykle istotne. Co więcej, nasza uczelnia zapewnia studentom bardzo atrakcyjne praktyki: w radiu, telewizji, wydawnictwach. Jest to nieoceniona zaleta kierunku studiów, jakim jest informatyka. Powszechnie przecież wiadomo, iż to właśnie w mediach technologie informacyjne wykorzystywane są w znaczny sposób. Mamy więc jako studenci możliwość osobistego przekonania się, jak można wszelką zdobytą w tym zakresie wiedzę wykorzystać praktycznie. Jest to dla nas niebywała szansa na zapoznanie się ze specyfiką pracy w mediach, tym bardziej że jesteśmy zachęcani do aktywnego udziału w procesie technicznego przygotowywania materiału na antenę.

Ostatnio miałam możliwość odbycia praktyk w Sejmie RP – w Klubie Parlamentarnym PiS. Mogłam zweryfikować i zastosować w codziennej pracy zdobyte przeze mnie umiejętności wykorzystania technik multimedialnych. Jestem pewna, iż po ukończeniu naszej uczelni, po tak gruntownym przygotowaniu teoretycznym i praktycznym do wykonywania zawodu, nie będę miała najmniejszych problemów z odnalezieniem się na rynku pracy. Nie wspomnę już o formacji, na którą zwraca się tu szczególną uwagę. Bo kto dzisiaj nie szuka uczciwego pracownika?

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl