PO znajomości, bez przetargu?

Instytut założony przez ministra obrony Bogdana Klicha, a teraz kierowany przez jego żonę, będzie organizować w Krakowie II Forum Euroatlantyckie NATO

Założonemu przez Bogdana Klicha, a prowadzonemu przez jego żonę Instytutowi Studiów Strategicznych w Krakowie powierzono organizację konferencji poświęconej kwestiom bezpieczeństwa i dalszego rozwoju NATO. Stało się tak bez procedury przetargowej – dowiedział się „Nasz Dziennik”. Organizatorzy zgodnie twierdzą, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Udział w II Forum Euroatlantyckim „NATO przed szczytem jubileuszowym. Czy Sojusz potrzebuje Nowej Koncepcji Strategicznej?” wezmą m.in. Jaap de Hoop Scheffer – sekretarz generalny NATO, Bogdan Klich – minister obrony, Radosław Sikorski – szef MSZ, oraz Robert Gates – sekretarz obrony USA. Oprócz Kwatery Głównej NATO partnerami instytutu w organizacji imprezy są MSZ oraz Konsulat Amerykański w Krakowie. Dofinansowanie imprezy ze strony Paktu Północnoatlantyckiego to około 10 tys. euro. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie wkład finansowy polskiego MSZ. Budżet imprezy przekracza 20 tys. euro.

Instytut Studiów Strategicznych najpierw prowadził obecny minister obrony Bogdan Klich. Kiedy objął ministerialną tekę, zarządzanie placówką przeszło w ręce jego żony Anny Szymańskiej-Klich, która – jak poinformowało nas anonimowe źródło zbliżone do MSZ – blisko współpracuje (również na stopie towarzyskiej) z ambasadorem przy NATO Bogusławem Winidem oraz stałym przedstawicielem Polski w strukturach NATO Robertem Pszczelem. – To krąg towarzyski, który wzajemnie się wspiera – ocenił nasz informator.

Robert Pszczel, oficer prasowy Kwatery Głównej NATO, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” odpierał te zarzuty. – Biorąc pod uwagę fakt, że spotkanie ministrów obrony będzie się odbywać w Krakowie, Instytut Studiów Strategicznych jest naszym stałym najpoważniejszym partnerem w tym mieście – tłumaczył. – Za długo się nie zastanawialiśmy. My zaproponowaliśmy, instytut się zgodził – dodał.

Cały problem jednak w tym, że nie przeprowadzono żadnej procedury przetargowej w celu wyłonienia organizatora konferencji. Tymczasem mogło się podjąć tego zadania wiele ośrodków, w tym Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Stowarzyszenie Euroatlantyckie czy jakakolwiek inna, kompetentna instytucja. Co zatem zadecydowało o powierzeniu tego żonie ministra Bogdana Klicha? – Myśmy już organizowali wcześniej tego typu konferencje. Instytut od 1995 r. zajmuje się tematyką euroatlantycką. W zeszłym roku było organizowane pierwsze forum bezpieczeństwa euroatlantyckiego. W związku z tym było w zasadzie oczywiste, że również my będziemy organizować drugie – wyjaśniała w rozmowie z nami Ewa Bieńkowska z Instytutu Studiów Strategicznych w Krakowie. – Ministerstwo wiedziało, że mamy odpowiednie kontakty wśród ekspertów. To też nie było bez znaczenia. Połączenie konferencji z tym szczytem wydawało się dość logiczne – skonstatowała.

Z kolei odpowiedzialna za koordynację całego projektu dyrektor ISS Paulina Gas argumentowała, że od piętnastu lat, odkąd istnieje instytut, organizuje on konferencje bez względu na to, kto jest prezesem lub dyrektorem fundacji. – Konferencja, którą organizujemy w dniach 19-20 lutego, jest to konferencja, którą zaplanowaliśmy w roku ubiegłym i którą realizujemy. Jest to konferencja ekspercka, typowo naukowa. Jednym z partnerów jest NATO, inni to konsulat amerykański oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych – poinformowała Gas. Prezes Anna Szymańska-Klich nie chciała wypowiadać się w tej sprawie. Paulina Gas dodała, że prezes ISS nie jest zaangażowana w prace nad konferencją, a w czasie jej trwania będzie pełnić obowiązki, zgodnie z protokołem, przewidziane dla żony ministra obrony.

Zarówno według ISS, jak i Roberta Pszczela, wszystko odbyło się zgodnie z prawem. – Te pieniądze są przeznaczone na bardzo konkretne cele. NATO ma bardzo rygorystyczne przepisy i procedury dotyczące wydawania pieniędzy – tłumaczył Pszczel. Podkreślił, że powierzenie organizacji tej konferencji ISS było inicjatywą NATO, zatem postępowanie w tej sprawie było zgodne z obowiązującymi w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego procedurami. – Procedury przetargowe zaczynają się u nas od dosyć dużych sum – stwierdził. Nie był jednak przy tym w stanie podać konkretnej granicy, od której wymagana jest procedura przetargowa. – To jest standardowa procedura: jak jest jakieś spotkanie ministerialne, zawsze staramy się zorganizować seminaria lub imprezy o charakterze promocyjnym NATO, które poszerzają wiedzę o Sojuszu i stymulują debatę na temat problematyki bezpieczeństwa – podkreślał.


Odsunąć prezydenta?


Pojawiły się głosy, że zarówno umiejscowienie konferencji, jak i zorganizowanie spotkania ministrów obrony państw NATO w Krakowie jest próbą promowania środowiska PO i odseparowania się od prezydenta. – Wydaje mi się, że specjalnie Klich umiejscowił to w Krakowie. Chce promować swój światek, tam też ściąga premiera. To jest też próba odseparowania prezydenta i tych instytucji, które z prezydentem pracują – ocenił nasz anonimowy rozmówca. Zupełnie inne zdanie w tej materii wyraził Robert Pszczel. – Kraje, które chcą być gospodarzami spotkań NATO, same proponują konkretne miasto czy miejsce, a już jedno spotkanie ministerialne odbyło się w Warszawie w 2002 r. – powiedział. Jednocześnie podkreślił, że ISS to najbardziej prężny i najbardziej znany instytut z siedzibą w Krakowie.

Rzecznik prasowy MSZ Piotr Paszkowski przyznał, że organizacja imprezy w Krakowie niesie za sobą problemy logistyczne, jednakże, według niego, miasto to jest optymalne dla tego typu imprez. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wypowiedziało się jeszcze oficjalnie w tej sprawie.

Julia Pitera, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania korupcji, odmówiła wydania opinii na temat kwestii organizacji tej konferencji, argumentując, że nie ma pełnej wiedzy w tej materii. „Okoliczności przywołane w zadanych przez Panią pytaniach nie są mi znane. Przed udzieleniem komentarza muszę uzyskać wyjaśnienia z MON. Bez pełnej wiedzy moja opinia byłaby nierzetelna” – napisała w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu.

Wiodącym tematem konferencji „NATO przed szczytem jubileuszowym. Czy Sojusz potrzebuje Nowej Koncepcji Strategicznej?” jest nowa strategia Sojuszu. Nad jej kształtem debatować będą eksperci z krajów członkowskich i aspirujących do NATO. Dyskusja, w której weźmie udział ok. 200 osób, zostanie podzielona na cztery sesje odpowiadające najważniejszym problemom, jakie stoją przed Sojuszem. Pierwszego dnia eksperci wypowiedzą się na temat miejsca NATO w systemie bezpieczeństwa światowego i partnerstwa transatlantyckiego. Na drugi dzień zaplanowana jest debata dotycząca rozszerzenia oraz przyszłości misji NATO. Po każdym panelu odbędzie się otwarta dyskusja.


Anna Wiejak
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl