Muzyka z Watykanu

29 listopada na światowym rynku fonograficznym pojawi się niecodzienny album płytowy zatytułowany „Music from the Vatican – Alma Mater. Featuring the Voice of Pope Benedict XVI”, na którym zarejestrowano popularne pieśni i antyfony ku czci Najświętszej Maryi Panny. Tym, co czyni album unikatowym w skali światowej, jest głos Papieża Benedykta XVI, który usłyszymy na płycie w pięciu różnych językach (łacińskim, włoskim, portugalskim, francuskim i niemieckim).

Album przedstawiać będzie Papieża Benedykta XVI recytującego i śpiewającego maryjne modlitwy z udziałem chóru Akademii Rzymu pod dyrekcją maestro Pablo Colino. Nagrań dokonano w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Współczesne nagrania skomponowanej dla tego projektu muzyki wykonuje światowej sławy Royal Philharmonic Orchestra. O tym projekcie sam Benedykt XVI mówi: „Jestem przekonany, że muzyka naprawdę jest uniwersalnym językiem piękna, które potrafi zgromadzić wszystkich ludzi dobrej woli”.
30 września 2009 roku w Londynie oficjalnie ogłoszono, iż trzej współcześni kompozytorzy: Simon Boswell, Stefano Mainetti i Nour Eddine, stworzyli osiem specjalnych kompozycji na cele projektu „Alma Mater”. Jest to album, który prezentuje antyfony maryjne wykonywane przez Papieża Benedykta XVI, Chór Akademii Filharmonicznej w Rzymie prowadzony przez Pablo Colino oraz Królewską Orkiestrę Filharmoniczną z Londynu. Z wielkim entuzjazmem o tym projekcie mówią jego twórcy i wykonawcy. Vincent Messyna, producent albumu „Alma Mater”, podkreśla: „Ci trzej kompozytorzy są światowej klasy muzykami. Zabawny zbieg okoliczności zwraca uwagę na to, że Stefano jest katolikiem, Simon jest „niezdeklarowanym” religijnie człowiekiem, a Nour Eddine jest muzułmaninem, co idealnie przedstawia nasz cel stworzenia albumu, który będzie uniwersalnym przesłaniem do ludzi kochających muzykę. Cudowne kompozycje zawarte na płycie „Alma Mater” przekroczyły nasze oczekiwania. Wszyscy byliśmy bardzo poruszeni faktem, że tak wspaniale brzmią nowoczesne opracowania z chórem, orkiestrą i głosem Papieża. Odczuwamy pewność, że ta muzyka i mówione słowo będą zarówno zadziwiające, jak i zachwycające”.
Urodzeni w Rzymie Stefano Mainetti i Simon Boswell są znanymi i wielokrotnie nagradzanymi kompozytorami muzyki filmowej. Mainetti opracował muzykę do niezliczonych filmów, programów telewizyjnych, dokumentalnych i dzieł scenicznych, w tym do wydania audio Biblii „The Word of Promise”. Mainetti był również jednym z dwóch kompozytorów projektu pt. „Abba Pater”, gdzie mieliśmy zarejestrowany głos Ojca Świętego Jana Pawła II. „Tutaj, w miejsce filmowego scenariusza, do którego przywykłem, „scenariuszem” były chorały gregoriańskie śpiewane przez chór i słowa Papieża, a to było fantastycznie inspirujące” – dodaje Mainetti.
Simon Boswell, który rozpoczął swoją karierę we Włoszech, skomponował muzykę do ponad 90 filmów. Oprócz napisania muzyki dla „Alma Mater” Mainetti i Boswell zostali również zaangażowani w muzyczne aranżacje materiału oraz produkcję. „Bycie w historycznej przestrzeni Bazyliki św. Piotra, słuchanie powietrza rezonującego od gregoriańskiego chorału było zjawiskiem hipnotyzującym, ale też wielką odpowiedzialnością, gdyż polegało również na opracowaniu mowy Ojca Świętego. Podczas komponowania byłem bardzo wyczulony na rytmy Jego mowy. Dla mnie album ten ma wzniosłe i emocjonalne podłoże i tak jak w sztuce renesansu nie musisz być katolikiem, anglikaninem czy muzułmaninem, aby je odkryć i docenić” – opowiada kompozytor.
Nour Eddine, marokański muzyk i kompozytor, zaproszenie do udziału w „Alma Mater”, jakie złożył mu Vincent Messina, odebrał jako wielką niespodzianką, ale i zaszczyt. Artysta szybko odkrył wspólne korzenie chorału gregoriańskiego i muzyki arabskiej, z którą jest bardzo związany. „To był dla mnie magiczny moment, kiedy tradycja chorału gregoriańskiego i moje arabskie melodie zlały się we wspaniałej harmonii”.
Album „Music from the Vatican – Alma Mater. Featuring the Voice of Pope Benedict XVI” powstał dzięki zaangażowaniu w projekt kilku instytucji, w tym rzymskiej oficyny Multimedia San Paolo oraz Radia Watykańskiego. Rekomendowana płyta może dla wielu melomanów i ludzi lubiących muzykę stanowić znakomity prezent na Święta Bożego Narodzenia, bo ma w sobie klimat bliski tym świętom. Będzie też dobrą muzyczną odskocznią od hałasu i codziennego zabiegania. Warto sięgnąć po tę niezwykłą płytę!


ks. Arkadiusz Jędrasik
drukuj