fot. mswia.gov.pl

MSWiA bada sprawę komunalizacji działek na Półwyspie Westerplatte

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawdza proces komunalizacji sześciu działek na Półwyspie Westerplatte. O sprawie poinformowała „Rzeczpospolita”.

Nieruchomości należą obecnie do władz Gdańska. Decyzja o przekazaniu w zarząd działek zapadła w 1993 roku. Teraz chce je przejąć Muzeum II Wojny Światowej. Zgody na to nie wyraża jednak magistrat.

Dyrektor placówki miał zaoferować 2 mln zł za grunty o łącznej powierzchni blisko 9 ha. Władze muzeum wspiera wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który zwrócił się do szefa MSWiA o zbadanie decyzji z lat 90.

Andrzej Jaworski wieloletni poseł Prawa i Sprawiedliwości z Gdańska, ma nadzieję, że uda się doprowadzić do sytuacji, w której Skarb Państwa przekaże te tereny Muzeum.

– Mam nadzieję, że dzięki temu, że Muzeum II Wojny Światowej przejmie tereny Westerplatte, to Westerplatte odżyje. Nie będzie kojarzyło się dla gości i gdańszczan z najbardziej zaniedbanym miejscem w Gdańsku i najdroższymi parkingami, ale będzie wielką pamiątką historyczną oraz miejscem, które będzie tętniło życiem – mówi Andrzej Jaworski.

Obecnie toczą się prace nad zagospodarowaniem pola bitwy na Westerplatte. Studium zagospodarowania ma być gotowe w lipcu.

RIRM

drukuj